Renata Šarjaková, 21. červen 2019
Agrární komory zemí Visegrádské čtyřky jednaly na Slovensku
Historické vinařské město Modra ve dnech 18. a 19. června hostilo již 72. jednání agrárních a potravinářských komor zemí Visegrádské čtyřky.

Představitelé komor tradičně na úvod jednali o současné situaci na trhu se zemědělskými produkty. Zástupci zemědělců ze zemí Visegrádu konstatovali, že mimo jiné došlo díky světové poptávce ke stabilizaci cen vepřového masa v Evropě. Každopádně do budoucna by velký problém mohlo představovat zhoršení situace s epidemií Afrického moru prasat, se kterým se v současné době řada členských zemí Evropské unie potýká. Česká republika byla na jaře tohoto roku vyhlášena jako země nákazy prostá a jako taková tak může nabídnout své zkušenosti s eradikací choroby na unijní úrovni.

Velkou výzvou je pro pěstitele polních plodin klimatická změna, která se letos projevila mimo jiné extrémně suchým začátkem jara a místy až přívalovými srážkami v měsících květnu a červnu. Zemědělci ve všech zemích V4 se tak potýkají zároveň s přemnožením polních škůdců, především hlodavců a také vyšším výskytem houbových chorob.


Zásadním tématem nadále zůstává reforma Společné zemědělské politiky po roce 2020, jejíž vyjednávání bude v Bruselu pokračovat na podzim, jakmile dojde k ustanovení Zemědělského výboru a Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu a k prvním zasedáním pléna parlamentu. Podle prezidenta Agrární komory České republiky Zdeňka Jandejska je nyní prvořadým úkolem agrárních a potravinářských komor jednat s novými europoslanci, kteří budou o konečné podobě reformy rozhodovat. Při této příležitosti prezident AK ČR připomněl, že v Evropském parlamentu došlo nejen poměrně výrazné změně v poměru sil a potenciálních koalic, ale ze dvou třetin také došlo k personální obměně samotných europoslanců. V následujících měsících tak bude zásadním úkolem seznámit nové europoslance se specifickou pozici zemí Visegrádské čtyřky, které požadují především spravedlivé a srovnatelné podmínky pro zemědělce ve všech členských zemích Evropské unie a udržení silného rozpočtu pro Společnou zemědělskou politiku. Zásadní také je její skutečné zjednodušení nejen pro národní administraci, ale hlavně až na úroveň samotných zemědělců. Dalším silným tématem je podpora pro adaptaci zemědělství na klimatickou změnu včetně funkčního systému řízení rizik. Zásadní z pohledu udržení biodiverzity živé krajiny je pro země Visegrádské čtyřky zachování, či případné posílení obálky dobrovolné podpory vázané na produkci, která členským státům umožňuje podpořit například chovatele dojeného a masného skotu, ovcí, koz nebo pěstitele brambor, cukrové řepy, zeleniny, ovoce a chmele. Větší míry flexibility by podle zástupců agrárních komor zemí Visegrádské čtyřky měly členské státy mít také v otázce zastropování přímých plateb, degresivity či redistributivní platby. Další jednání agrárních a potravinářských komor zemí V4 se uskuteční v září v České republice.

Jan Doležal, tajemník AK ČR

Fotografie poskytla: Slovenská poľnohospodárská a potravinárská komora


Hodnocení => průměr 106
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář