- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Informace z jednání představenstva a dozorčí rady AK ČR, které se konalo 11. května 2019 v Brně
Řádné jednání se konalo jako příprava XXVII. sněmu AK ČR a v úzké provázanosti na Národní výstavu hospodářských zvířat, Národní výstavu myslivosti a Mezinárodní veletrh Animal Tech, které se v areálu Veletrhů Brno uskutečnily ve dnech 12. – 15. května 2019.
V rámci plnění usnesení předchozího sněmu představenstvo odsouhlasilo úpravy interních předpisů AK ČR, které směřují k vyjasnění některých méně jasných formulací systém nominace delegátů, počet viceprezidentů, apod.
Prezident Jandejsek zdůraznil význam voleb do Evropského parlamentu (24. – 25. května) a potřebu mít zastoupení českých europoslanců v zemědělském výboru, kde již deset nikdo není. Což se negativně ukazuje mimo jiné právě nyní, při vrcholících diskuzích o dalším rámci Společné zemědělské politiky. AK ČR proto podpořila kandidaturu zemědělského ekonoma Martina Hlaváčka, který má patnáctileté zkušenosti z různých pozic ve vazbě na sektor, včetně činnosti agrárního diplomata či náměstka ministra zemědělství. Martin Hlaváček ve svém vystoupení informoval o aktuálním vývoji diskuzí k SZP a k víceletému finančnímu rámci i vlastním cílům a práci v případě volebního úspěchu ve vazbě a ve prospěch českého zemědělství a venkova.
Jedním ze zásadních úkolů AK ČR na národní úrovni bude obhajoba rozpočtu kapitoly zemědělství na současné úrovni.
V rámci komoditní problematiky bylo konstatováno, že ceny obilovin a řepky jsou na trvale nízké hladině. Plocha řepky je nejnižší za posledních 14 let (383 tis. ha) a v Evropě se očekává pokles produkce z důvodu propadu ploch o 1 mil. hektarů. Plochy oseté cukrovkou meziročně poklesly po zhruba 10 % s tím, že loňskou úrodu také velmi výrazně ovlivnilo sucho. Ceny ovoce výrazně deformuje polská nadprodukce a přístup obchodních řetězců, na Radu ministrů proto směřuje žádost o mimořádnou podporu. Díky neúrodě už nejsou v prodeji české brambory a tak na trh míří dovozy z Nizozemí, Anglie a Irska. První tuzemské rané brambory se díky aktuálnímu poklesu teplot očekávají první týden v červnu. Letošní úroda všech plodin bude záviset na dalším vývoji počasí, objemu a rozložení srážek.
Cena mléka v meziročním srovnání mírně vzrostla a s úrovní přesahující 9 Kč/l nás řadí na desáté místo v EU. Stavy skotu však jsou oproti roku 1990 poloviční, přičemž například Německo stavy dokázalo udržet a ještě mírně navýšit. I proto se potýkáme s nedostatkem statkových hnojiv, což se odráží i v hospodaření s půdou. Cena vepřového masa po roce a půl propadů a stagnace konečně vzrostla, především díky stimulům evropského vývozu do Číny, která má problémy s africkým morem prasat. U drůbeže jsou ceny na úrovni mírné ziskovosti.
Představenstvo AK ČR v rámci příprav podkladů na sněm projednalo a odsouhlasilo Výroční zprávu AK ČR, účetní závěrku za rok 2018 a plán hospodaření na letošní rok a návrh usnesení XXVII. sněmu. Zároveň vzalo na vědomí oznámení Českého svazu včelařů o ukončení členství v AK ČR a schválilo žádost Asociace profesionálních včelařů o členství. Příští jednání představenstva se uskuteční 11. června 2019 v Praze.
Úřad AK ČR Praha