Renata Šarjaková, 9. srpen 2016
Krajská informační střediska nejsou zbytečná, i když to tvrdí NKÚ
Tisková zpráva Agrární komory České republiky

Agrární komora ČR se důrazně ohrazuje proti tvrzení NKÚ, že Krajská informační střediska (KIS) jsou zbytečnou institucí a jejich činnost není pro zemědělce v krajích žádným přínosem. Opak je pravdou, jen za poslední rok zorganizovaly KIS v jednotlivých krajích například několik desítek seminářů o dotacích v zemědělství, kterého se zúčastnily tisícovky zemědělců – žadatelů o dotace v celé republice.

Informace, které z nálezu NKÚ zazněly, jsou vytržené z kontextu a neposkytují reálný obraz aktivit jednotlivých KIS, jejichž činnost je široká a proaktivní směrem k odborné i široké veřejnosti. K těmto činnostem patří mimo jiné i další desítky seminářů na aktuální témata, opatřeními Programu rozvoje venkova počínaje, přes nitrátové směrnice až po informační semináře o dalších aktuálních legislativních předpisech, jako je například zákon o potravinách či jednotlivé oborové vyhlášky.


V každém kraji jsou pak zpracovávány pravidelně Informační magazíny, které přehledně a uceleně informují zemědělce, potravináře, místní akční skupiny, zastupitele a další zájemce, o novinkách, dotacích, seminářích, nařízeních, zákonech apod. Tedy informace, které se samozřejmě dají získat i z jiných zdrojů, ale rozhodně s daleko větší námahou a obrovskou časovou náročností. Tento informační servis je zpravidla distribuován elektronicky do mailových schránek všem členům KIS a je zveřejňován i na příslušných webových stránkách každého krajského střediska. Kdokoliv, kdo chce být takto pravidelně a komplexně informován o tom, co se děje v zemědělství a potravinářství se může samozřejmě stát členem KIS. Stačí jen vyplnit přihlášku a členství je zdarma. Nejde tedy o službu pro vybrané jedince, ale pro všechny, kdo se o tuto problematiku zajímají.


Krajská informační střediska se ale nesoustředí jen na zemědělskou a podnikatelskou veřejnost, ale cílí i na veřejnost širší. Mnohé KIS pořádají dny otevřených dveří pro děti ze základních a středních škol, organizují besedy se žáky, studenty a širokou veřejností na téma zemědělství s poznáváním hospodářských zvířat, zemědělských plodin, fungováním potravinového řetězce atd. Veřejnost tak má díky činnosti KIS možnost seznámit se daleko více se zemědělstvím a zpracováním zemědělské produkce. A to je zvláště v dnešní době, kdy bojujeme o potravinovou soběstačnost ČR i o radikální snížení naší závislosti na dovozech potravin, velmi důležitá činnost.


V této souvislosti  je tedy potřeba zdůraznit, že KIS, které vznikly již roce 2005 v každém kraji České republiky, jsou prakticky jedinými poskytovateli informací, kteří své služby poskytují zdarma a nediskriminačně, tedy všem zemědělcům bez ohledu na jejich „příslušnost“ k té či oné nevládní organizaci. Ovšem, podle vyjádření NKÚ jsou tato střediska nepotřebná a jejich funkci by měly plnit jiné, již existující instituce. Zajímalo by nás ovšem, jaké, již existující instituce budou poskytovat informační servis a vzdělávání pro širokou veřejnost (nejen svým členům), a to výhradně bezúplatně.


Ani MZe, ani SZIF nemá na organizování takovýchto akcí ani kapacity ani personální zajištění, a je tedy více než logické, že se těchto akcí ujme instituce, která má největší znalost regionu a zemědělců v něm – Krajské informační středisko. Jakákoliv jiná cesta, jak dostat aktuální a potřebné informace k zemědělcům, by byla přinejmenším mnohem složitější a nepochybně také podstatně dražší.


Ostatně, podíváme-li se právě na peníze, pak NKÚ ve své zprávě uvedlo, že Krajská informační střediska stála za období 2007 – 2014, tedy za posledních 8 let, více než 45 milionů korun. Pokud ovšem tuto částku vydělíme 8 lety, vyjde nám suma 5,6 milionů korun na rok. A pokud tuto částku dále vydělíme 13, což je počet Krajských informačních středisek v ČR, vyjde nám výsledek 432.692 Kč. A z toho necelého půl milionu financuje každé jednotlivé informační středisko zaměstnance, nájem a vybavení kanceláře, telefon, organizaci seminářů, propagační akce apod. Obáváme se, že mnohým, NKÚ zmíněným, jiným institucím, by taková částka stačila s bídou na měsíční provoz.

Více informací:
Ing. Dana Večeřová, ředitelka marketingu a komunikace
tel.: 296 411 184, 602 704 859
e- mail: vecerova@foodnet.cz


zdroj: Agrární komora České republiky »


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 012
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář