apic-ak.cz, 17. květen 2006
Drůbežáři čekají, co ministr Mládek vyjedná

Agrární komora chce pomoci postiženým producentům a zpracovatelům, kterým ptačí chřipka způsobila ztráty. Tím, že do České republiky  řada zemí Evropské unie přemístila  část svých zásob zmražené drůbeže, které vznikly pronikavým poklesem konzumu drůbežího masa, v Česku  začaly narůstat v mrazírnách zásoby.

Dnes je to více než 10 tisíc tun zmraženého drůbežího masa, které je ve skladech navíc a každým dnem se odkrajuje z doby, po kterou smí být maso v mrazírnách.

Podaří se prosadit příspěvek?
Některé řetězce  mají časový limit na uskladnění dost krátký a tak  zpracovatelé mají obavy z prodlení a z narůstajících ztrát. Proto Agrární komora ČR začala aktivně jednat s ministrem zemědělství Janem Mládkem, který zaslal do Bruselu dopis v němž žádá o možnost přechodného uzavření hranic pro dotované přebytky drůbežího masa z EU.“Požádali jsme ministerstvo o kompenzace za skladování přebytků a také příspěvek k farmářským cenám pro chovatele drůbeže,“ uvedl prezident AKČR Jan Veleba. Farmáři by proto podle něj měli dostat na přechodnou dobu příspěvek v řádu korun na kilogram, aby mohli o něco snížit cenu, za níž prodávají zpracovatelům a byli vůči dovozům konkurenceschopní. Konkrétní návrhy komora ministerstvu předložila v těchto dnech. Vychází přitom z toho, že konkrétní pomoc svým výrobcům mají navrhnout jednotlivé členské země.

Pokles produkce komora odmítá
Pokud národní opatření schválí Evropská komise a příslušný výbor EU, Brusel uhradí polovinu nákladů. „Záleží nyní hodně  na vyjednávacím umu ministra Mládka,“ dodal Veleba. V žádném případě nechce připustit snižování výkrmu drůbeže a tím i pokles ve spotřebě obilí.


Hodnocení => průměr 090
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář