František Mariánek, 18. září 2012
Informace Agrární komory ČR č. 27/2012

Ø Informace ze společného jednání zástupců vedení AK ČR, ZS ČR a ČMSZP s ministrem zemědělství

.

                                                                                                    V Praze 17. září 2012

 

 

 

 

 

Informace ze společné jednání zástupců vedení AK ČR, ZS ČR a ČMSZP s ministrem zemědělství

 

Jednání se na základě žádosti AK ČR a pod vedením prezidenta AK ČR J. Veleby, předsedy ZS ČR M. Pýchy a místopředsedy ČMSZP J. Kratochvíla uskutečnilo dne 14. září 2012 na MZe. Za MZe se spolu s ministrem zemědělství P. Bendlem jednání zúčastnil náměstek ministra M. Hlaváček a poradce ministra J. Stehlík.

 

Na jednání byla projednána následující témata s dílčími závěry:

 

1) Žádost o průběžné informace k postupu prací při transformaci AZV MZe a především k jejich začlenění do struktur SZIF, požadavek na součinnost prací a účast vlastního zástupce AK ČR v pracovní skupině MZe pro transformaci institucí MZe, prioritu v poskytování plnohodnotného servisu zemědělské veřejnosti;

 

Závěr: bylo přislíbeno předání materiálu k diskusi a připomínkám po jeho finalizaci ze strany MZe (cca do týdne). Návrh na začlenění AZV do SZIF by měl sledovat zejména zachování stávajících činností AZV, které jsou konány ve prospěch zemědělců (LPIS, dotace, konzultace). Cílem je snížení výdajů na oblast hospodářské správy, ekonomické útvary a úspory při správě majetku.

 

2) Škody suchem - vzhledem ke škodám v oblastech postižených suchem v roce 2012 je dosud navržená forma podpory MZe nedostatečná. Bylo prezentováno mj. stanovisko RAK Jihomoravského kraje k okamžitému a systematickému řešení škod způsobených suchem. Byl předložen návrh na řešení, kromě již MZe navržených podpor, formou přímé finanční pomoci ve výši cca 750 mil. Kč, formou výhodnějších podmínek zápůjček obilí ze SSHR, formou nejen odložení, ale i rozložení splátek a dále požadavku na jednání k zpřesnění a revizi dnes definovaných  okresů postižených suchem.

 

Závěr: v této věci panuje shoda, MZe bude hledat další finanční zdroje na přímou pomoc zemědělcům postižených okresů.V této věci byla navržena i varianta použití zdrojů na Top Up, které budou v rámci pravidel EU kráceny už v r. 2012 „modulací“. MZe nás požádalo o stanovisko k tomuto návrhu do 19. 9. 2012. Navržené řešení by mohlo znamenat, z pohledu budoucích platebních nároků na přímé platby po r. 2013, negativní snížení výše těchto nároků - tedy platby, v případě zahrnutí roku 2012 do referenčního období rozhodného pro výpočet výše těchto platebních nároků.

Dále MZe uvedlo, že si je vědomo nedostatečné účinností navržených zápůjček obilí a bude usilovat na dalším jednání s SSHR o snížení úrokové míry za zapůjčení obilí (návrh 0,9 % měsíčně) a snížení kupní ceny, pod cenu tržní. Co se týká splátek a jejich odložení je tím míněno i následné rozložení.

 

3) Příprava rozpočtu kapitoly MZe pro rok 2013, hledání zdrojů k posílení návrhu rozpočtu.

 

Závěr: bylo dohodnuto, vzájemně se informovat a hledat společně řešení a zdroje k podpoře navýšení rozpočtu kapitoly MZe, který se bude schvalovat v rámci připravovaného zákona o SR na r.2013. Jedná se zejména o jednání s MF a PSP ČR.

 

4) Projednána byla další součinnost a postup při vyjednávání pozice ČR k reformě SZP EU pro roky 2014 – 2020, obsazení pracovních skupin MZe, účasti na kulatých stolech.

 

5) Opětovně byla vznesena žádost o podporu činnosti programu KIS a posílení  dotačního titulu 9.F.e.) – Regionální  přenos informací prostřednictvím KIS pro rozvoj zemědělství a venkova pro r. 2012 a další roky s cílem ponechat podporu na výši 400 tis. Kč.

 

6) Kurzarbeit – výzva MZe, aby našlo způsob, jak by mohli zemědělci být zahrnuti do této formy podpory.

 

 

Ing. Martin Fantyš

tajemník AK ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 059
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář