apic-ak.cz, 3. duben 2006
Komuniké
z 24. setkání vedoucích představitelů agrárních komor zemí Visegrádské čtyřky

Zástupci České agrární komory, Národní rady polských zemědělských komor, Slovenské zemědělské a potravinářské komory a Maďarské agrární komory uspořádali ve dnech 31. března až 2. dubna 2006 své 24. setkání v Brně, v České republice. Jednání se zúčastnil předseda zemědělského výboru Parlamentu ČR pan Ladislav Skopal a náměstek ministra zemědělství pan Stanislav Kozák.

Během tohoto setkání byly projednány následující záležitosti:

1. Tržní situace u hlavních zemědělských komodit včetně naplňování národních produkčních kvót, vývoj cen  a finanční dorovnání přímých plateb z národních rozpočtů.

2. Stav v přípravě národních plánů rozvoje zemědělství a venkova na období 2007 – 2013 se zaměřením na příslušná opatření a rozdělení finančních prostředků do jednotlivých prioritních os a uvnitř těchto os.

3. Výsledky jednání WTO v Ženevě 20. – 24. 3. 2006.

4. Podpory na suroviny pro obnovitelné zdroje energie.

Konstatujeme, že zemědělství našich zemí je po začlenění do Společné zemědělské politiky stále více závislé na dotacích. Přitom na Slovensku nebylo pro letošní rok dosaženo plného dorovnání přímých plateb z národního rozpočtu, které bylo vyjednáno v přístupových smlouvách.

Potvrzujeme zvyšující se naléhavost řešení obilního problému, o které jsme požádali Evropskou komisi prostřednictvím naší evropské organizace COPA/COGECA.

Potvrzujeme znovu podporu požadavku České republiky a Polska na uvolnění restrukturalizační rezervy mléčné kvóty.

Projednali jsme stav v přípravě Národních plánů rozvoje venkova na období 2007 – 2013, které budou podporovány z Evropského agrárního fondu pro rozvoj venkova. Konstatujeme, že tento fond a na něj navazující plány umožňují čerpat podpory zemědělcům i podnikatelům jiných odvětví, obecním samosprávám a neziskovým organizacím. S podporou zemědělců by se mělo počítat i z jiných fondů a na ně navazujících národních plánů.

Po seznámení s výsledky posledního jednání WTO 20. – 24. 3. 2006 v Ženevě, kde nebylo dosaženo prakticky žádného pokroku požadujeme, aby Evropská komise trvala na vyváženosti jednotlivých kroků při postupném snižování dotací a usnadnění přístupu na trh.

Podporujeme plně stanovisko našich evropských organizací COPA / COGECA z 22. března 2006 k jednání WTO.

Projednali jsme také podpory na zemědělské produkty, které jsou obnovitelnými zdroji energie a mohou přispívat ve značném rozsahu k energetické bilanci našich států a celé Evropské unie. Požadujeme v našich zemích uplatnit podporu, abychom dosáhli stejných podmínek, jako ve starých členských zemích Evropské unie.

Žádáme naše vlády, aby urychleně přijaly opatření na zmírnění ztrát výrobců a zpracovatelů drůbeže z důvodu poklesu odbytu po výskytu ptačí chřipky, a tak zároveň využily připravovanou podporu Evropské komise.
 
Po projednání průběhu schůzky nevládních agrárních organizací nových členských zemí evropské unie v Krakově dne 25. 3. 2006 za přítomnosti generálního tajemníka COPA/COGECA konstatujeme, že v obecné rovině sice přispěla k vnímání problémů nových členských zemí, ale rozhodli jsme se zaslat generálnímu tajemníkovi COPA/COGECA k jejímu průběhu stanovisko.

Rozhodli jsme se uspořádat setkání nevládních agrárních organizací nových členských zemí EU na podzim roku 2006 v ČR.

Další schůzka agrárních komor zemí V-4 se bude konat v červnu v Polsku. 

Toto komuniké  bylo vyhotoveno v Brně 1. dubna 2006 v anglickém jazyce ve čtyřech originálních výtiscích.

…………………………………………….   ………………………………………..
  Jan Veleba     Tomas Bódizs
  prezident      viceprezident
Agrární komory České republiky   Maďarské agrární komory

 

 


…………………………………………..   ……………………………………………
Ivan Oravec     Roman Kotowicz
          předseda               člen předsednictva
Slovenské zemědělské a           Národní rady polských
 potravinářské komory             zemědělských komor


Hodnocení => průměr 137
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář