apic-ak.cz, 29. březen 2006
Schůze skupiny Ptačí chřipka

Prvním bodem jednání byl stav trhu v jednotlivých zemích. Konstatováno, že ve většině zemí počáteční velké obavy částečně zmizely a tlak na ceny a spotřebu je ve většině zemí mírnější, než na počátku šíření zpráv v mediích o možnosti velkých epidemií.

Výjimku zde tvoří Itálie, kde jak ceny, tak spotřeba klesla v průběhu února o 70%. Itálie je v tomto hysterickém chování osamocena. Dá se říci, podle vyjádření zástupců severských zemí, že čím víc se postupuje na sever, tím jsou reakce přiměřenější. Francie zaznamenala 20% propad spotřeby, sever Evropy okolo 10%. Podle zpráv, které má sekretariát z FAO se zatím přepokládá pokles světové spotřeby o zhruba 3 m t, oproti odhadům udělaným počátkem února. Spotřeba by tedy měla dosáhnout 81,8 m t oproti dřívějšímu odhadu 84,6 m t.

Krize dopadá také velmi těžko na sektor krmiv. V některých zemích jsou poklesy krmiv až o 40%.

Všichni si ještě živě pamatují epidemii z roku 2003, kdy buď zemřelo, nebo bylo utraceno přes 200 m kusů drůbeže.

Zástupce Komise informoval o posledním zasedání OIE (organizace zdraví zvířat) v Paříži koncem února. Sešli se zde veterinární experti ze všech evropských zemí a shodli se o potřebě zavést mechanismy finančních kompenzací těm producentům, jejichž drůbež bude muset být zlikvidována.

Jaký bude další vývoj trhu? Zde není zatím příliš důvodů k optimismu.

Holandský zástupce zde řekl, že podle posledních odhadů, které provedli experti v Holandsku, měl evropský sektor drůbeže před měsícem přes 50 m € ztrát, kvůli nižší spotřebě. A nyní se číslo za měsíc blíží k 300 m€.

Francie sice může očkovat, ale zatím se to týká především hus a kačen, které jsou chovány kvůli tučným játrům. Také Holanďané zatím váhají s očkováním, protože to přináší komplikace. Zástupce LTO k tomu řekl, že diskuse pokračuje, že zatím by určitě očkovali, pokud by se vyskytla jedna nákaza. Ale jsou zde chovatelé, kteří se tomu brání, protože to povede k zákazu holandských vývozů do třetích zemí. Japonsko oznámilo, že zakáže holandské dovozy, pokud přistoupí k plošnému očkování. Švýcaři, kteří také hrozí podobným opatřením vůči Holandsku, požadují řadu objasnění o typu očkování a jaké jsou dopady na kvalitu masa.

Řada chovatelů si ale myslí, že očkovat bude dobré, protože budou moci pokračovat v dodávkách na trh EU zemí. Většina farmářů má nyní drůbež v halách, ale jsou obavy, že dlouhodobě je to neudržitelné. Farmáři mají před sebou stále vzpomínky na 2003, kdy bylo zlikvidováno přes třetinu drůbeže.

Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení => průměr 036
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář