- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Silnější koruna krátí příjmy
Na nepříjemnosti spojené s posilováním koruny nedávno upozornil Agrární komoru ČR Oldřich Gojiš, majitel firmy Inter Lacto, která dosahuje zhruba šestimiliardového obratu. „Jsem z poloviny zemědělec a z poloviny potravinář,“ uvedl Gojiš na vrub společnosti, kterou řídí.
Naši analytici by měli hledat příčinu v nezdravém posilování koruny,“ dodal. „Posilování domácí měny znamená pro zemědělce krácení korunových příjmů z evropských dotací o stovky milionů,“ řekl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Důsledkem dlouhodobého zpevňování koruny vůči euru je také tlak na pokles cen zemědělské produkce, protože se zlevňují dovozy ze zemí Evropské unie. „Rolníkům se naproti tomu příliš nedaří dosáhnout odpovídajícího efektu u vstupů,“ uvedl Jirovský.
Zemědělci by podle Jirovského dostali loni na dotacích z Evropské unie asi o 800 až 900 milionů korun víc, pokud by kurz koruny zůstal na úrovni roku 2004. Podobně letos přijdou asi o 500 milionů korun. V roce 2004 se totiž evropské dotace přepočítávaly kurzem 32,5 koruny za euro, loni to bylo asi 29,5 koruny, o tři koruny méně. Letos to může být asi 28,3 koruny, odhaduje Jirovský.
Posilování koruny podle Jirovského znamená také tlak na pokles farmářských cen. V rámci jednotného evropského trhu jsou totiž ceny řady základních komodit velmi podobné, pokud ale kurz domácí měny zpevňuje, zlevňují se importy. Naopak za vývoz na unijní trh dostanou farmáři v korunách méně.
Zatímco v roce 1999 bylo euro za 36,5 koruny, v roce 2010 by podle některých odhadů mohlo být za 25 korun. „Pokud by farmářské ceny v unii zůstaly stejné, vyvolalo by to za zmíněné období tlak na snížení cen zemědělských výrobků v tuzemsku až o třetinu,“ uvedl Jirovský.