apic-ak.cz, 2. březen 2006
Chovatelé se stali obětí neplatičů

Zemědělci prodávali prasata středně velkým jatkám v různých místech republiky a než se stačili vzájemně informovat o stejné fintě nenechavých „podnikatelů“, přišli o desítky milionů korun. Dovezli na porážku jatečná prasata a čekali dva, tři a čtyři měsíce. Když se začali dožadovat svých peněz za prasata, zjistili, že jatka jsou převedená na bezdomovce a ti jsou neznámo kde.

Řezníci se od nepoctivců distancují

S případem  Přerovské jatky, s.r.o. se sídlem v Loukově, JATKA UB, s r.o. se sídlem ve Starém Městě a firmy Klášterecké maso a uzeniny a.s. Klášterec nad Orlicí se seznámili novináři v minulých dnech na půdě Agrární komory České republiky. Přítomni byli zástupci  odbytových družstev Agropork a Centroodbyt a za Český svaz zpracovatelů masa byl přítomen jeho ředitel Jan Katina. Ten odmítl, že by někdo ze zástupců firem s podivným způsobem podnikání na úkor producentů byl členem svazu.„Svaz nesdružuje firmy, které se podvodně obohacují na úkor dodavatelů  prasat" uvedl s tím, že problém se dotýká i poctivých zpracovatelů. Kdo neplatí za surovinu, může totiž stlačovat ceny.

Dolečkovi odstřihli řediteli telefon

Až tragikomicky působila na novináře výpověď postižených.“Firma Klášterecké maso a uzeniny a.s. Klášterec nad Orlicí je rodinná firma Dolečků. Mimo Pavla Matouše jsou to sami Dolečkovi,“ seznamoval s kauzou už skoro rok starou  Pavel Krejčík, ředitel odbytového družstva Centroodbyt. Na konci třetího čtvrtletí roku 2005 totiž Centroodbyt začal s vedením Kláštereckého masa a uzenin Davidem Chramostou řešit úhradu dodávek prasat. Do té doby přicházely vždy po měsíci za dodávkou prasat peníze. Najednou ale jako když utne a 2 dodávky zůstaly nesplacené. Majitel firmy Doleček starší se dokonce začal skrývat a nereagoval na maily, telefony a sms zprávy. Zástupci Centroodbytu kontaktovali  ředitele těchto jatek Davida Chramostu, až přišel osudný mail adresovaný řediteli Centroodbytu Pavlu Krejčíkovi.“Pane řediteli, je mi líto, žádný z Dolečků nebere telefon, nejste jediní kdo žádá uhradit dluh,“ sděloval Chramosta a nakonec všemu udělal rázný konec sdělením “Dolečkovi mi nechali odstřihnout telefon a tak nemohu už s nikým dál komunikovat.“

Právní ochrana delikventů trvá

Odbytové družstvo svou kauzu postoupilo právníkovi, jde totiž o trestní čin a ohrožení vymahatelnosti dluhu. „Nejsme zdaleka jediní,“ sdělil novinářům Krejčík. „Proč si myslíte, že z trhu zmizelo více než 10% producentů prasat během jediného roku? Řada z nich čeká jako my na úhradu své produkce,“ posteskl si Krejčík. Jak konstatoval, je to jako rakovinný nádor, který likviduje poctivé chovatele a společnost k tomu zůstává netečnou. „Přitom naše  marže je  0,7%. Víc jsme nepožadovali a byli jsme ochotni žít a pracovat velmi úsporně. Proč je v této zemi právní ochrana delikventů,“ ptáme se. „Nemůžeme najít způsob, jak se těmto praktikám postavit a dosáhnout postihu nepoctivců,“ uzavřel Krejčík.

Agropork vymáhá 24 milionů korun

Odbytové družstvo Agropork, podle generálního ředitele Zdeňka Stávka narazilo při obchodování se společností Přerovské jatky, s.r.o. se sídlem v Loukově.na obdobnou praktiku. Po tříleté spolupráci společnost na podzim 2003 přestala platit a Agroporku, který posléze zastavil dodávky, nakonec dlužila zhruba 24 milionů korun. Po transakcích a majetkových přesunech týkajících se Přerovských jatek odbytové družstvo dopadlo tak, že má pohledávku vůči firmě SANPO s.r.o. (na níž jednatel Přerovských jatek přenechal část svých závazků ve výši cca 55 mil Kč). Společnost je ale zcela bez majetku. Totéž platí v případě JATKA UB, kdy zemědělcům nyní dluží Jatka OL s.r.o, sice na stejném sídle, ale bez majetku a ve vlastnictví pana Marcela Macháče, který je bez trvalého domova a majetku. Rozdíl ve stejné praktice je jen v tom, že současným společníkem SANPO s.r.o., sídlo Zlín-Malenovice je pan Dunajský, který se ve svém bydlišti nezdržuje. Majetkové převody Odbytové družstvo Agropork napadlo soudně, podalo trestní oznámení na původního jednatele – zatím po dvou letech bez výsledku v obou případech. Zemědělci tyto případy vnímají víc než jako tragikomedii, je pro ně hororem těchto dní. „Ten kdo poctivě v této zemi pracuje a podniká nemá najednou zastání a nenechavci jakoby měli právo na své straně. Přesto se svého práva na úhradu dluhů nevzdáme a budeme se dožadovat práva všemi dostupnými prostředky,“ uvedl  Zdeněk Stávek.


Hodnocení => průměr 035
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář