- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Jan Veleba podruhé v čele COPA
V Bruselu byl ve čtvrtek 23. dubna zvolen do funkce druhého viceprezidenta evropských nevládních zemědělských organizací Jan Veleba,prezident AKČR. Není běžné, spíš výjimečné, aby do čela COPA/COGECA byl nominován zástupce některé ze 27 zemí EU podruhé. Tuto výjimku tvoří první viceprezident Gert Sonnleitner, prezident Německého svazu sedláků a nyní i druhý viceprezident Jan Veleba.
K této tak významné funkci mu gratulujeme a bezprostředně po zvolení jsme jej požádali o rozhovor.
Na ekonomickém fóru, pořádaném v uplynulém týdnu Českou televizí s logem KORUNA se mimo jiné exministr financí Miroslav Kalousek vyjadřoval k požadavku zemědělců na podporu dojných krav. Uvedl to tak, že ročně podporuje na dálku dvě děti z Bangladéše a každému z nich posílá 300 euro, což je stejná částka jakou chtějí zemědělci jako podporu na každou krávu. Optal se moderátora co si o tom myslí, když staré české úsloví říká, že krávy jsou živitelkami sedláků. Co si o tomto srovnání myslíte Vy , pane prezidente?
Sponzorovat dvě děti z Bangladéše je na první pohled jistě šlechetný čin. Jenomže těch potřebných dětí tam jsou statisíce. Takže to může být i tak, že dát 300 Euro dvěma z nich není nic jiného, než populismus a určitý vyšší bonton. Nicméně proti gustu žádný dišputát a já bych to i bral, kdyby … Kdyby pan ministr podpořil ve vládě program školní mléko pro české děti. Je to v zájmu jejich zdraví a dobrého vývoje naší populace.Navíc jde o program, který stimuluje spotřebu mléka. Když bude spotřeba, bude poptávka a není třeba další stimul. To neudělal, takže je mně líto, ale toto srovnání pana ministra trochu kulhá.
Ve středu 29. dubna budou zemědělci v řadě evropských zemí demonstrovat kvůli mléku. Co je smyslem této demonstrace a jak se k ní připojí i čeští zemědělci?
Když poprvé v České republice udeřilo BSE a došlo k zabíjení prvního stáda krav, měl jsem dojem, že snad vypukne mobilizace. I vrtulník s reportéry létal nad nešťastnou farmou. A nyní, když jdou na jatka první stovky krav, které nemají nemoc BSE, ale provinily se jen tím, že jejich kvalitní české mléko nemá skoro žádnou cenu, tak ani pes neštěkne. Jinými slovy smyslem naší české, ale i celoevropské demonstrace je probudit politiky, probudit veřejné mínění. Nejenom auty a šrotovným člověk je živ, ale je zde venkov, zaměstnanost a také téměř milion hektarů travních porostů. Co s nimi budeme dělat, pokud zde nebude skot? Proto 29. dubna vyrazíme. Budeme u památníků selských bouří v Chlumci nad Cidlinou a uděláme také v několika krajích protestní jízdy zemědělské techniky.
Před zhruba měsícem byla velká demonstrace v Praze, jíž se zúčastnilo na 8 500 zemědělců a nechyběli mezi nimi ani farmáři z 8 zemí EU. Ministrovi zemědělství Petru Gandalovičovi jste předali požadavky, jak se k nim postavil?
Pan ministr se postavil tak, že roční alokaci peněz určených na pozemkové úpravy z Programu rozvoje venkova, které jsme žádali využít mimořádně na podporu mléčných farmářů, aby nemuseli svoje stáda vybíjet, přesunuje do rozpočtu malých obcí! Neznám v EU obdobný případ, obdobného „ministra zemědělství“.
Nic se tedy nestalo ani neřešilo ? Myslím tím na ministerstvu zemědělství?
Něco se přece jenom stalo. V „nižších patrech“ ministerstva jsme dohodli s odbornými pracovníky první balíček podpory mléčných krav. Je to tisíc korun na krávu v rámci programu wel fahre a to se nám podařilo prosadit v monitorovacím výboru Programu rozvoje venkova. To se musí ještě notifikovat v Bruselu. Pro srovnání slovenský ministr zemědělství prosazuje podporu 8000 Slovenských korun na krávu. Proto jednáme ještě o dalších možnostech. Ale abychom byli spravedliví, stejně tak jednáme o programu podpory chovu prasat, který ovšem už prošel silnou redukcí.
Do konce českého předsednictví zbývá ještě třetina času. Lze podle vás ještě něco z vašich agrárních požadavků prosadit? Chtěli jste zkrátit dobu nerovných podmínek se starými zeměmi. Půjdete s touto žádostí na nového premiéra a ministra zemědělství?
Naše předsednictví hodnotím jako promarněnou příležitost. Pan ministr Gandalovič bohužel naplnil svoje motto, že je jiný než jeho předchůdci, že nebude podléhat agrární loby. V minulém týdnu jsem se zúčastnil sněmu Slovenské agrární a potravinářské komory a stala se tam zvláštní věc. Slovenský ministr zemědělství Stano Becík mne veřejně požádal o mandát za české zemědělce k jednání o otevření přístupových smluv a narovnání podmínek! Ten jsem mu za členy Agrární komory dal. Já netvrdím, že se mu to podaří, ale třeba se podaří jiná forma pomoci novým zemím. Za to se ale musí bojovat a slovenský ministr bojovník je. On sám je totiž zemědělec. Ale abych odpověděl na vaši otázku. S žádostí o vyrovnání podmínek za novým premiérem a ministrem půjdeme. Nový ministr zemědělství bohudík má agrární kořeny a je z hospodářství. A pokud se týká pana premiéra, tak je statistik. A statistiky vývoje českého zemědělství jsou jasné. Vidím tedy reálnou šanci, že nám porozumí, leč budou mít příliš málo času.
Jakou vidíte budoucnost zemědělství EU pakliže se po roce 2013 odbourají dotace na minimum? I pravicoví poslanci europarlamentu nevidí přílišné stlačení a omezení dotací za dobrou cestu pro zachování evropského zemědělství. Jednoduše nebude konkurenceschopné hlavně americkému, argentinskému a brazilskému,ale i čínskému a indickému.
Pokud by se to stalo, tak agrární soustava EU nebude mít šanci obstát v konkurenci světového zemědělství. To je realita. Produkce z farmy, která má průměr kolem patnácti hektarů a která je svázaná soustavou nařízení, směrnic, kontrol apod. nemůže mít schopnost odolat produkci farmy USA nebo Argentiny či Brazílie s násobky výměry a velmi volnými zákony. Například s neomezeným využíváním biotechnologií geneticky modifikovaných plodin. Navíc mne zaráží to, že Evropská komise se zemědělstvím v současné krizové situaci takřka nezabývá. Řeší se jenom pomoci bankám, automobilkám apod. Není to bohužel jenom nějaký můj odvozený názor, ale skutečnost, kterou jsem si ověřil na jednáních v rámci COPA v Bruselu. Naposledy z vystoupení ředitele DG Agri na COPA minulý týden.
Eugenie Línková