Renata Šarjaková, 16. únor 2006
Komise pro chov skotu při AK jednala 9.2. 2006

Z  á  z n  a  m

z jednání komise pro chov skotu při AKČR konaného dne 9.února 2006 v Praze

Agrární komora České republiky

Přítomni: dle prezenční listiny

 

           Jednání zahájil a řídil předseda komise p.Pavel Novotný. Uvítal pracovníky MZe pí.ing.Hrubou a p.ing.Saksúna. Jednání probíhalo dle programu daného pozvánkou.

 

  1. Veterinární záležitosti

IBR  -  Předseda komise okomentoval důvody vedoucí k nezbytné úzké součinnosti při za-

             jišťování tohoto projektu má-li být funkční. Dále uvedl atmosféru, která vznikla v souvislosti s problematikou IBRu v posledních týdnech plynoucí především

-         z neochoty veterinářů akceptovat dohodnutou, výrazně lepší cenu vakcíny, což bylo završeno podáním stížnosti Komorou veterinárních lékařů na Úřad pro hospodářskou soutěž

-         neochotou soukromých veterinárních lékařů zabezpečovat odběry za rozumnou cenu

Ing.Horák doplnil informaci Pavla Novotného uvedením událostí, které souvisely s tiskovou

konferencí svolanou Komorou veterinárních lékařů k této problematice na 3.února a které se za AK ČR  zúčastnil. Teprve na základě jeho vstupu a především jednání náměstka ministra ing.Růžičky s prezidentem Komory vet.lékařů p.MVDr.Danielem došlo k dílčímu obratu a tiskovka proběhla v únosné atmosféře.

 

        Ing.Saksún informoval, že MZe obdrželo materiál z Úřadu pro hospodářskou soutěž k vypracování stanoviska a toto je shodné se závěry členů komise a hodnotí zadání jako neopodstatněné. Dále uvedl, že žádost o výplatu národních plateb podléhá notifikaci v Bruselu. Tato byla z MZe odeslána již v říjnu 2005, dosud nedošlo zpět oficiální písemné potvrzení. Dle ústních sdělení by však neměly být problémy a lze předpokládat potvrzení v nejbližších dnech.

 

     Po diskusi /Novotný, Motyčka, Horák, Zobal/ formuloval předseda komise závěry k tomuto bodu:

-         má-li být splněno základní zadání a naplněn smysl celého projektu musí se jednat o plošnou akci, ke které budou přistupovat všechny zúčastněné strany s pochopením, proto je třeba vyvinout maximální snahu po zklidnění atmosféry

-         snížená cena vakcíny / 52Kč/dávka pro rok 2006/ je akceptována, zbývá dořešit problém přístupu soukromých veterinářů k realizaci úkonů za odpovídající ceny

-         komise pro chov skotu při AK ČR se plně staví za dosavadní postup jejich členů při řešení této problematiky

 

likvidace kadáverů – navržené změny systému pro rok 2006

       Pavel Novotný přednesl informaci, že připravená vyhláška navrhuje úpravu systému ve dvou zásadních bodech:

-         prostředky nejsou stanoveny fixní sazbou /dosud bylo 5 Kč/kg/ v návrhu je formulace do  5 Kč/kg.

-         ruší původně stanovené tři termíny výplat a stanoví jeden 30.září

 

        Navrhované úpravy jsou pro zemědělce jednoznačně nevýhodné, povedou ke snížení plateb a jejich odkladu. Ing.Saksún slíbil projednat problematiku na MZe s tím, že příští týden na jednání Unie chovatelů předloží výklad stanoviska MZe.

Závěr: komise pro chov skotu při AK ČR nesouhlasí s předloženým návrhem a trvá na původním provedení.

 

problematika přístupu veterinářů při  zajišťování kontrol

        Byl diskutován a na příkladech doložen odlišný přístup ve starých 15 EU /konfiskáty na porážkách SRN x  ČR ze stejné partie/. Byly komentovány nerozumné přístupy řady ochranářských organizací, které jsou mnohdy motivovány dílčími zjištěními, které neodpovídají průměru.

Závěr: připravit k této problematice konkrétní podklady, které budou předloženy na pravidelných pracovních jednáních s vedoucími pracovníky MZe.

 

 

  1. Kvóty mléka

      Předseda komise Pavel Novotný stručně uvedl základní problémy:

-         jasné specifikování kvóty po realizovaných úpravách

-         stanovení pravidel pro kalkulaci postihů při překročení

-         formulování stanoviska AK ČR k problému překročení

       V té souvislosti uvedl, že ve 12 hod bude živě diskutovat tuto problematiku s pracovníkem MZe /ing.Kozák, ing.Lukášek/ na stanici Radiožurnál.

       K vzneseným otázkám pí.ing.Hrubá sdělila:

 

Stanovené vnitrostátní referenční množství mléka pro ČR

 

hStanovené vnitrostátní referenční množství mléka pro ČR, které je uvedeno v příloze I nařízení Rady (ES) č. 1788/2003, činilo 2 613 239 tun pro dodávky a 68 904 tun pro přímý prodej (celkem 2 682 143,000 tun).

hNové rozdělení vnitrostátního referenčního množství mléka pro ČR na období 2004/2005, na základě oznámených změn Českou republikou, činilo pro dodávky 2 614 412,222 tun a pro přímý prodej 67 730,778 tun – nařízení Komise (ES) č. 490/2005.

hNové rozdělení vnitrostátního referenčního množství mléka pro dodávky a přímý prodej na období 2005/2006 bude publikováno v Úředním věstníku ES v březnu 2006 na základě oznámených změn, které členské státy musely EK oznámit nejpozději do 1. února 2006. Jedná se o oznámení, které vychází z článku č. 25 odst. 2 nařízení Komise č. 595/2004, podle kterého jsou členské státy povinny oznámit Komisi do 1. února každého roku množství, která byla s konečnou platností na žádost producentů převedena mezi individuálními referenčními množstvími určenými na dodávky a přímý prodej v souladu s článkem 8 odst. 2 a) nařízení Rady č. 1788/2003.

Česká republika oznámila ve stanoveném termínu následující převody s konečnou platností mezi individuálními referenčními množstvími pro dodávky a pro přímý prodej:

  1. Změny z individuálních referenčních množství mléka pro přímý prodej na individuální referenční množství pro dodávky od 1. dubna 2005 do 30. ledna 2006 …množství mléka 64 601,572 tun,
  2. Změny z individuálních referenčních množství mléka pro dodávky na individuální referenční množství pro přímý prodej od 1. dubna 2005 do 30. ledna 2006 ….množství mléka 81,921 tun.

 

 

      Přidělování z rezervy:

Ve třech termínech dle platných právních předpisů, a to k 1. 10. 2004, k 1. 3. 2005 a k 1. 8. 2005 bylo z rezervy producentům přiděleno celkem:

                        Pro dodávky ………..56 197 tun

                        Pro přímý prodej……64 603 tun

K 1. 8. 2005 bylo producentům přiděleno veškeré volné množství rezervy. K datu 1. 9. 2005 činil stav rezervy:

            Pro dodávky – volná……….183,797 tun

            Pro přímý prodej – volná…...97,924 tun.

 

   Po diskusi /Novotný, Kvapilík, Kratochvíl, Pytloun, Sáňka, Zobal/ formuloval předseda komise závěry k tomuto bodu:

-         požádat SZIF a MZe o zpracování podkladů pro výpočet předpokládaného překročení kvóty a na tom základě stanovení reálné výše sazby krácení finančních prostředků pro dodavatele u nichž je předpoklad překročení

-         na základě předložení argumentů, s ohledem na prvý rok funkčnosti tohoto systému připravit dopis na ministra zemědělství a předsedu vlády s požadavkem prominutí postihů za překročené mléčné kvóty /Novotný, Kvapilík/

 

 

3.  Kompenzační platby

         Předseda komise Pavel Novotný informoval o svých jednáních v této záležitosti.Uvedl, že se jedná o velice složitou problematiku, která je samotnými zemědělci rozdílně přijímána.

         V diskusi /Veleba – p.prezident se zúčastnil této části jednání, Sáňka, Kvapilík, Pytloun, Novotný/  zazníval převážně názor nabádající k opatrnosti, rozhodně varující před snahou po razantním řešení. Byl opakovaně vysloven názor, upřednostnit přípravu podkladů pro řešení situace od roku 2009, kdy bude uplatněn jiný systém výplaty přímých plateb. Na základě  těchto názorů formuloval předseda komise následující závěr:

Kompenzační platby v současné době neřešit, nechat stávající systém. Připravovat podklady pro možná řešení po roce 2009 při snaze rovněž zajistit maximálně možný přísun prostředků do chovu skotu.

 

 V Praze, dne 14.února 2006

Zapsal: ing.Kratochvíl

 


Hodnocení => průměr 143
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář