apic-ak.cz, 10. únor 2006
Zemědělci se bojí zavlečení nákazy z Polska

V poslední době sílí nabídka polských živých prasat a vepřových půlek. Jsou levnější a proto jejich dovoz láká zpracovatele masa. Rozdíl v ceně u živého kusu je zhruba za kilogram masa 4 koruny (ČR kilogram v živém je za 31,84 Kč a v Polsku je za 27,39 Kč.)  V mrtvé váze u kilogramu to je až  5 korunový rozdíl.

(V ČR se nakupuje kilogram vepřového masa v mrtvém stavu za 40,92 Kč a v Polsku 35,20 Kč). Jedná se o komoditu, jejíž nákup zastavil její rozhodující dovozce Rusko. Jako důvod se uvádí podezření z padělání průvodních dokladů na polské straně.

Nebezpečí alimentárních onemocnění
 „Dovoz prasat z Polska stejně jako polského vepřového masa velmi omezilo i Německo, aby eliminovalo možnost nebezpečí zavlečení závažných nákaz, které v poslední době v Polsku v některých chovech prasat vypukly,“ uvedl Jan Veleba , prezident Agrární komory ČR. V poslední době hrozí českým chovatelům prasat nebezpečí zavlečení salmonel do chovů. „To  může ovlivnit také četnost takzvaných alimentárních (dietetických) chorob člověka, konkrétně salmonelózy. Význam vepřového masa jako zdroje humánní salmonelózy byl spolehlivě prokázán. Například v  Německu se odhaduje jako zdroj přibližně 20 % humánních salmonelóz právě vepřové maso,“ uvedl Jan Bernardy, viceprezident Komory veterinárních lékařů.

Ozdravná opatření přijdou na miliardy korun
I státní veterináři upozorňují na další vážné riziko, jímž je Aujezskyho choroba prasat, jíž jsou české chovy dlouhodobě prosté. „ U každého polského dovezeného prasete a stejně tak u vepřových půlek žádáme dodatečné garance, že maso, či jatečná zvířata jsou z chovů prostých Aujezskyho choroby,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.
Ředitel Pavel Krejčík z odbytového družstva Centroodbyt, které nakupuje z celé republiky  prasata a rozváží na různá jatka proto varuje. „Z výše uvedených důvodů nedoporučujeme import polských prasat do ČR, protože případné zavlečení  nákaz by znamenalo vynaložení mimořádných nákladů na ozdravná opatření v řádu několika miliard korun. Toto by znamenalo vážné ohrožení produkce vepřového masa v ČR.“

Včera jsme proto oficielně  požádali Státní veterinární správu ČR o maximální zpřísnění veterinárních kontrol těchto dovozů,“ uzavřel Jan Veleba.

Domácí produkce masa loni meziročně klesla zhruba o desetinu na 428.000 tun. Výrazně přitom stoupl dovoz vepřového na 114.000 tun, na čemž se Polsko podílelo téměř 15.000 tunami. Dovoz živých prasat do ČR loni činil 2974 tun.


Hodnocení => průměr 042
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář