apic-ak.cz, 10. únor 2006
Komuniké z 23. setkání vedoucích představitelů agrárních komor zemí V 4

Zástupci České agrární komory, Národní rady polských zemědělských komor, Slovenské zemědělské a potravinářské komory a Maďarské agrární komory uspořádali ve dnech 30. a 31. ledna 2006 své 23. setkání v Budapešti v Maďarsku.

Během tohoto setkání projednali následující záležitosti:

1. Situace v zemědělství čtyř zemí se zvláštním ohledem na vývoj v oblasti obilovin
2. Vývoj vyjednávání v rámci jednání ve WTO z prosince 2005 v Hong-Kongu.
3.  Strategie rozvoje zemědělství a venkova v letech 2007-2013, nařízení Evropské komise  1698/2005.

Situace v zemědělství čtyř zemí se zvláštním ohledem na vývoj v oblasti obilovin

Vedoucí představitelé zemědělských komor se informovali o výsledcích zemědělství 2005, včetně situace ve vyplácení podpor a zhodnotili první celý rok svého členství v Evropské unii.  Projednali situaci v oblasti obilovin a možnosti řešení včetně zprostředkování ze strany  COPA/COGECA. Požadavky jsou následující:
- poskytnout kompenzace přepravních nákladů územně ohraničeným zemím,
- zahájit intervenční nákup ihned po sklizní, t.j. od 15. září,
- dát možnost snižování minimálních množství intervenčního nákupu obilovin podle regionů,
- použít přebytek obilovin především pro pokrytí poptávky uvnitř EU.

Zástupci zemědělských komor zemí V-4 podporují požadavky uvolnit restrukturalizační rezervu mléčné kvóty a zahrnout ji do kvótového roku 2005/2006.


Vývoj jednání ve WTO z prosince 2005 v Hong-Kongu
Agrární komory zemí V-4 vyzdvihly, že liberalizace agrárního obchodu a odbourání zemědělských podpor by pro ně bylo přijatelné pouze v tom případě, kdyby nové členské státy měly stejné úrovně podpor jako staré.  Již samotné připojení k jednotnému trhu nám způsobilo ztráty, protože dovozy rostly ve srovnání s vývozy nevyváženě. Veškeré úsilí vyvinuté směrem k plné liberalizaci světového obchodu tuto tendenci ještě zesiluje.
Pokud jde o návrh EU předložený ve dnech 13. až 18. prosince 2005 na jednacím kole WTO v Hong-Kongu, vyzvala COPA/COGECA členské státy, aby proti němu uspořádaly protestní tiskové konference.

Strategie rozvoje zemědělství a venkova v letech 2007-2013, nařízení Evropské komise  1698/2005
Podle nařízení Evropské komise č. 1698/2005 probíhá  vypracovávání strategie rozvoje zemědělství a venkova pro léta 2007-2013 v každé zemi. Zástupci komor se vzájemně informovali o svých prioritách a shodli se, že by agrární komory měly hrát v přípravě tohoto důležitého střednědobého plánu, který výrazně ovlivňí budoucnost zemědělských producentů, aktivní roli.  Tato nová strategie by měla vzít v úvahu nejenom požadavky Evropské unie, ale měla by klást důraz i na národní zvláštnosti (vyrovnávání disproporcí mezi sektory, pozornost ve vztahu k obnovitelným zdrojům energie, atd.)

Další schůzka agrárních komor zemí  V-4 se bude konat v Brně (Česká republika) ve dnech od  31. března do  2. dubna  2006.

Toto Komuniké bylo vyhotoveno v Budapešti dne 31. ledna 2006 v Budapešti v anglickém jazyce ve čtyřech originálních kopiích. 


František Zobal
Předseda Dozorčí rady
Agrární komory České republiky

Robert Nowak
Člen představenstva
Národní rady
Polských zemědělských komor

Ivan Oravec
Předseda
Slovenské agrární a potravinářské komory 

Dr. Miklós Csikai
Prezident
Maďarské agrární komory


Hodnocení => průměr 041
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář