- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Pěstitelů ekologických plodin je u nás málo
Poptávka po ekologické zelenině, ovoci nebo mléčných výrobcích však stoupá, a to především ve velkých městských aglomeracích. Česká nabídka je ale minimální, a proto supermarkety nabízejí plodiny dovezené ze zemí Evropské unie. Tento stav není příznivý.
Ekologické farmy zaujímají v současné době zhruba 6 % české zemědělské půdy a je potěšitelné, že jejich celková plocha patří k největším v zemích EU. Stát ekofarmářům vyplatil loni na dotacích přes 300 milionů korun. 95 % dotovaných ploch však tvoří ekologická tráva, přičemž v okolních zemích je to naopak.
Ekologický farmář dostává na hektar orné půdy o ca 3500 korun vyšší dotace než konvenční zemědělec. Dovezené bioprodukty z EU jsou v obchodech i třikrát dražší než běžná produkce. V Česku ale pro pracněji vypěstované plodiny chybí zpracovatelské kapacity a zemědělci je často prodávají za stejné ceny jako intenzivně hospodařící farmy. Český zpracovatelský průmysl na rostoucí poptávku zatím nezareagoval, a proto se farmářům nevyplácí přejít na bioprodukci.
Od vstupu do EU do letošního června stát na podporu agroenviromentálních opatření v zemědělství vyplatil zhruba 3,2 miliardy korun. K šetrnému hospodaření zemědělci přihlásili skoro tři čtvrtiny trvalých travních porostů a stát jim na ně přispěl 1,9 miliardy korun. Některé farmy ale z programu vystupují, protože zjistily, že nejsou schopny pro dobytek vypěstovat dostatek píce.
Značný zájem byl o dotace na pěstování meziplodin, které zlepšují kvalitu orné půdy. Naopak o peníze na protierozní opatření požádali pouzí 3 ekozemědělci. Důvodem nezájmu mohou být i nedostatek času pro kvalitní přípravu projektů, a to, že farmáři hospodařící na pronajaté půdě musejí konzultovat s několika majiteli např. i zřízení několika set metrů dlouhých pásů zeleně mezi lány, což je znesnadňující a zdržující administrativa. Zdroj info ÚZPI