Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 11. červen 2007
Bioakademie 2007
Bioakademie 2007
Informace ze 7. uskutečněného ročníku Bioakademie 2007 - Evropské letní akademie ekologického zemědělství, která se konala 27. - 29.6.2007 v Lednici na Moravě.
Plenární zasedání
Hlavními tématy úvodního plenárního zasedání (27.6.) je vztah ekologického zemědělství (EZ) ke klimatickým změnám a snižování biodiverzity, novela Nařízení Rady EZ a využívání finančních podpor z programu EAFRD pro EZ. Vystoupí: Rakouský ministr zemědělství a ŽP Josef Pröll, Urs Niggli (FiBL Frick CH), Bernhard Freyer (BOKU Wien), Wilfried Hartl (Bio Forschung Austria), Francis Blake (IFOAM), Ladislav Miko (DG Environment) a Sebastian Winkler (Countdown 2010 - IUCN), účast ministrů zemědělství a životního prostředí z ČR a ze Slovenska je v jednání.
Vlastní Bioakademie (27.–28. 6.) je rozdělena na tři tématické bloky:
1. Zpracování biosurovin a výroba biopotravin přímo v zemědělském podniku (srovnání právních norem a praktických zkušeností v různých zemích EU). Úvodní část této konference bude věnována detailnímu rozboru technických aspektů nového Nařízení Rady pro EZ.
2. Ekologické zemědělství a jeho role v ochraně a údržbě krajiny (EZ jako stabilizační faktor, metodika faremního managementu v EZ). Úvodem bude představena kampaň EU „Countdown 2010: zastavení ztráty biodiverzity“ a její vazby na rozvoj EZ v EU.
3. Ekologický chov prasat a ryb.
Tradiční součástí Bioakademie jsou exkurze na ekofarmy (28.–29. 6.). Letos jsou naplánovány tři trasy:
• Do Rakouska: Prezentace faremního biochovu ryb, rodinného hospodářství ve Waldviertelu a výrobny čajů firmy Sonnentor v Sprögnitzu v Horním Rakousku.
• Trasa ČR: Ekofarma M. Šrůtka v Kamenici nad Lipou s ukázkou úspěšného faremního managementu ve vztahu k ochraně přírody a ekologickým chovem dojnic, dále Biofarma Sasov Josefa Sklenáře - výrobce biošunky a biouheráku.
• Slovenská trasa: Ekotrend Myjava – Rudník (pestrý sortiment plodin na orné půdě, vlastní zpracování – bylinky, těstoviny, mlýn - a obchodní činnost), Podkylava a TSB, a.s. Stará Turá zaměřené na pěstování a zpracovávání obilovin a bylin.
Bioakademie je určena zájemcům z řad české a zahraniční odborné i laické veřejnosti, zájemcům o ekologické zemědělství, spotřebitelům biopotravin a lidem se zájmem o zdravý životní styl a přírodu. Pravidelnými účastníky jsou představitelé mezinárodních a národních organizací ekologického zemědělství (IFOAM, FIBL, PRO-BIO, BIO AUSTRIA), zástupci Evropské komise a ministerstev zemědělství, životního prostředí a zdravotnictví z ČR, Slovenska a Rakouska. Tuto akci, pořádanou pravidelně každý rok na přelomu června a července, navštíví každoročně zhruba 300 účastníků.
Hlavními organizátory Bioakademie jsou Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO ve spolupráci s BIO Austria, za odborné spolupráce
FIBL, Bioinstitutu a UP Olomouc. Akce probíhá pod záštitou IFOAM EU Group, ministra zemědělství ČR Petra Gandaloviče a ministra životního prostředí ČR Martina Bursíka, za finančního přispění EU- TAIEX , Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, Ministerstva zemědělství a lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Rakouska, Ministerstva zemědělství Slovenska. Na technickém zabezpečení akademie se rovněž podílí Ústav zemědělských a potravinářských informací – odbor informačních zdrojů.
Informace o detailním programu Bioakademie naleznete na www.pro-bio.cz.
Zdroj: Mgr. Světluše Bodoková