Renata Šarjaková, 4. květen 2007
Milovníci přírody mohou opět pomoci chránit hnízdiště rorýse
Přerovští ornitologové znovu zahajují informační kampaň, jež chce upozornit na záchranu tohoto druhu.

Milovníci přírody mohou opět pomoci chránit hnízdiště rorýse

Milovníci přírody se i letos mohou zapojit do akce, která má za cíl pomoci ochraně hnízdišť rorýse obecného. Přerovští ornitologové znovu zahajují informační kampaň, jež chce upozornit na záchranu tohoto druhu. Ohrožen je stavebními úpravami panelových domů, kde hnízdí až 95 procent současné rorýsí populace. Lidé mohou v rámci kampaně pomoci odborníkům například při mapování jejich pohybu.

"To, co přináší lidem užitek v podobě zateplování panelových domů a nových střech, může pro tyto ptáky znamenat úplný zánik jejich hnízdišť v místě ventilačních průduchů, spár a výklenků. Přitom stačí jen minimální opatření, jako je ponechání otvorů, a rorýsi nebudou v ohrožení," řekl dnes ČTK Petr Rejzek z Moravského ornitologického spolku.

Do akce s názvem Operace rorýs se mohou zapojit i samotní lidé. Odborníkům mohou pomoci například při sledování jejich příletu. "Stačí jediné - sledovat oblohu a nahlásit první rorýse ornitologům z Moravského ornitologického spolku," doplnil Rejzek.

Informace o výskytu rorýsů včetně data a místa pozorování mohou lidé posílat na adresu info@mos-cso.cz. Loni prostřednictvím amatérských ornitologů zmapovali odborníci na území České republiky na 400 rorýsů. Do akce se tehdy zapojili lidé ze všech koutů země.

Rorýs obecný zimuje v tropických oblastech Afriky jižně od Sahary. Do Česka se vydává na tři měsíce, aby vyvedl svá mláďata. Zůstává tu nejkratší dobu ze všech tažných ptáků. Rorýs tráví velkou část života ve vzduchu a při aktivním letu dosahuje rychlosti 90 až 200 kilometrů za hodinu. Je nejrychlejší z opeřenců přebývajících v Česku. Říká se, že mladí rorýsi se po vylétnutí z hnízda celé dva roky nedotknou země. Ve vzduchu loví potravu, koupou se v dešti, spí, a dokonce se na obloze i páří.

Zdroj: Alena Petrželová, fcz


 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 105
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář