Renata Šarjaková, 17. leden 2007
Noví ekologičtí zemědělci nezízkají za své šetrné chování ke krajině finanční kompenzace dříve než v
Ekologičtí zemědělci zízkají své peníze za šetrné chování ke krajině až v roce 2009 !

Noví ekologičtí zemědělci nezískají za své šetrné chování ke krajině finanční kompenzace dříve než v roce 2009

140 ekozemědělců nově registrovaných v průběhu roku 2006 představuje průlom v několikaleté stagnaci českého ekozemědělství. Pozitivní obrat v rozvoji českého ekologického zemědělství zaznamenaný v uplynulém roce může být výrazně ohrožen. Pro většinu nových farmářů znamená oddálení zahájení programu Podpory rozvoje venkova značné komplikace, případně i existenční potíže.

Poptávka po biosurovinách českého původu ze strany výrobců biopotravin stoupá. Zájem ze strany zpracovatelů je zejména o kravské mléko, vejce, vepřové maso, špaldu, pohanku, zeleninu a ovoce, poptávka je i po krmném obilí vše v kvalitě bio. Navýšení sazeb v  rámci PRV přesvědčilo řadu konvenčních zemědělců k přechodu na ekologický způsob hospodaření. Konverze z konvenčního do ekologického zemědělství je však ekonomicky nejnáročnější.

„Při změně způsobu hospodaření dochází ke znatelnému poklesu jak výnosů na polích, tak snížení užitkovosti v chovu. Mimo to, komodity nelze po dobu dvouletého tzv. přechodného období, které vyplývá ze zákona, prodávat v  kvalitě bio. Komplikovanou situaci budeme muset pravděpodobně řešit navýšením úvěrů,“ říká Miloslav Knížek, spolumajitel farmy Bemagro u Českého Krumlova. Firma patří mezi nové ekologické farmy, na ploše 2200 ha chová 380 dojnic a 120 masných krav. Po přechodném období se bude řadit mezi největší producenty biomléka v ČR.

Všichni nově registrovaní zemědělci musí již od roku 2006 plnit přísné požadavky zákona č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství a Nařízení Rady (EHS) č. 2092/91 o ekologickém zemědělství. Finance čerpané v rámci dotačního titulu „Ekologické zemědělství“, určené na kompenzaci jejich nákladů spojených s přechodem na ekologické zemědělství, měly dle sazeb PRV dosáhnout celkové výše 72 763 388,- Kč. V případě podzimního termínu žádostí o zařazení v agroenvironmentálních opatření (AEO) budou tuto sumu moci čerpat nejdříve až v roce 2009.

Celkový počet 977 ekologických farmářů ke dni 31.12.2006 představuje 18náctiprocentní navýšení oproti 829 farmám z roku 2005. Celková výměra ekologicky obhospodařované půdy nově registrovaných zemědělců je 23.358 ha, z toho 2.542 ha tvoří orné půdy, 20.558 ha trvalé travní porosty a 259 ha trvalé kultury. Nově registrovaní ekozemědělci představují sedminu z celkového počtu všech českých ekofarmářů. Podíl veškeré ekologicky obhospodařované půdy z  celkové výměry zemského půdního fondu dosáhl ke dni 31.10.2006 6,45%. V porovnání s vývojem předchozích let je tato skutečnost úspěchem. Nemalou měrou se na něm podíleli i poradci svazu PRO-BIO, kteří v  souladu s příslibem PRV již kompenzace ve formě dotací kalkulovali do plánů přechodu na EZ svých nových členů. V  předchozích letech EZ v  ČR stagnovalo, v roce 2005 byl dokonce zaznamenán poprvé v historii pokles počtu ekozemědělců i celkové výměry (5,98 % zemského půdního fondu). Současný vývoj situace kolem nečekaného odkladu PRV je zcela v rozporu s cíli Akčního plánu ekologického zemědělství (2004), který stanovuje dosažení 10% podílu ekologicky obhospodařované půdy z  celkové výměry zemědělské půdy v  roce 2010.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Zdroj: Agris, 11.01.2007


Hodnocení => průměr 090
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář