- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
GMO v ekologickém zemědělství
Evropská komise je názoru, že kontrola zákazu genových technologií v ekologickém zemědělství je bez problémů, velkým nebezpečím je však náhodná přítomnost GMO v krmivech.
(ÚZEI, Agronavigator.cz) – Evropská komise je názoru, že kontrola zákazu genových technologií v ekologickém zemědělství je bez problémů. Nebezpečí kontaminovaných krmiv je však vysoké.
To vyplývá z aktuální zprávy Evropské komise k uplatňování eko-nařízení EU (834/2007). Ve zprávě jsou hodnoceny zkušenosti týkající se tohoto eko-nařízení, které nabylo platnosti v roce 2009. Obzvlášť velkým nebezpečím je však podle Komise náhodná přítomnost geneticky modifikovaných organismů v krmivech.
V sóje a kukuřici byla v některých případech nalezena velmi malá množství (méně než 0,1 procenta) povolených GMO. Podniky vyvíjejí značné úsilí a provádějí společné iniciativy, aby zabránily náhodné přítomnosti GMO v ekologických produktech, oznámila Komise. Náklady na preventivní opatření přebírají samotné podniky. V některých členských státech existují specifické nástroje pro analýzu rizik a management rizik. Evropská komise oznámila, že vývoj těchto nástrojů sleduje a případně navrhne jejich používání v rámci EU.
Pro bioprodukty není plánována žádná prahová hodnota GMO
Co se týká koexistence, poukazuje Komise na zprávu z roku 2009. Z ní vyplývá, že geneticky modifikované organismy pěstování nemodifikovaných plodin prokazatelně neškodily.
Výjimku pro použití určité přídatné látky, která je zpravidla vyráběna pomocí genových technologií, např. vitaminu B2 a B12 nebo určitých enzymů, Evropská komise dosud nepovolila. Komise však chce situaci dále sledovat a případně navrhnout vhodné opatření.
Vlastní prahovou hodnotu GMO pro bioprodukty s obsahem nižším než 0,9 % GMO, od které musí být konvenční produkty značeny, Komise s ohledem na vyšší náklady a možné zmatky v řadách spotřebitelů neplánuje.