- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ekologičtí zemědělci rokovali na Vysočině
Výroční valná hromada Svazu ekologických zemědělců se konala v pátek 31. března v Jihlavě. Po tuhé zimě přišly povodně a tak ekozemědělci ještě nemohli pracovat na poli a měli prostor pro úvahy o budoucnosti svého oboru. K tomu přispěla i účast vrchního ředitele strukturálního úseku Ministerstva zemědělství ČR Ing. Martina Fantyše, který nastínil vizi rozvoje venkova a ekologického zemědělství (EZ) až do roku 2013 (plánovací období EU) a velmi otevřeně a věcně diskutoval s účastníky valné hromady i na ožehavá témata (např.: pozemkové úpravy, nesoulad mezi plochou ekologických travních porostů a produkcí biopotravin v ČR, výše dotace na travní porosty v EZ, dotační platby na zemědělské podniky s omezením jejich velikosti po roce 2010, možnost navýšení mléčné kvóty pro ekozemědělce.).
Ekozemědělci si stěžovali, že nejsou vytvořeny dobré podmínky pro to, aby se v ČR produkovaly domácí biopotraviny v dostatečném množství a sortimentu (přísný výklad evropských hygienických a veterinárních norem, nedostupnost investičních podpor zejména pro malé zpracovatele).Část bioproduktů se vyváží, aby se následně dovážely ze zahraničí (např. z Německa, Rakouska, Francie...) zpracované a zabalené jako biopotraviny. Akční plán rozvoje EZ v ČR do roku 2010 (přijatý vládou) se daří naplňovat jen z části, i proto byl v rámci Svazu PRO-BIO ustanoven Klub zpracovatelů bioproduktů, který se snaží tento nesoulad řešit. Činnost Klubu představila ekologická zpracovatelka bylin Jarmila Abrlová z Pavlova a předseda Klubu Josef Šourek, výrobce biosýru z Plavů u Semil.
Nejen kritika, ale i pozitivní příklady a prezentace dosavadní práce Svazu a jeho členů charakterizovaly jednání valné hromady PRO-BIO Svazu. Bylo konstatováno, že stát (MZe ČR, MŽP ČR i Státní zemědělský intervenční fond - SZIF) posiluje podporu propagace ekozemědělství a biopotravin. V programu valné hromady vystoupila Mgr. Jana Průšová ze spotřebitelské organizace PRO-BIO Liga. Představila nový web www.biospotrebitel.cz, jehož vznik podpořilo MZe ČR. Vyzvala ekozemědělce, aby se aktivně zapojili do propagace a prezentovali svá hospodářství prostřednictvím těchto internetových stránek, které směřují především ke spotřebiteli a jsou otevřené pro vkládání informací o činnosti a aktivitách ekozemědělců. Slíbila, že tvorba a udržování stránek bude pokračovat i po vyčerpání grantu.
Vzhledem k tomu, že v ČR bylo v kontrole EZ vytvořeno konkurenční prostředí, představily se obě státem akreditované kontrolní organizace KEZ a ABCert a také kontrolní organizace Biokont, která na akreditaci MZe ČR zatím čeká.
Valná hromada rovněž zdůraznila nutnost řešení otázky možné kontaminace EZ a biopotravin geneticky modifikovanými organismy (GMO). Na jedné straně nechce většina členů připustit jakékoliv stopy GMO v systému EZ a v biopotravinách. Na druhé straně si členové a zejména poradci EZ uvědomují nereálnost tohoto požadavku v prostředí, kdy GMO zemědělství vytváří na EZ tlak a způsobuje náhodné kontaminace (sprášení u rostlin, dopravní cesty u krmiv), které nemohou ekozemědělci ovlivnit a následně jsou za to sankcionováni. Diskusi valná hromada neuzavřela, ale usnesla se, že bude na toto téma uspořádán samostatný seminář, který zohlední i zahraniční zkušenosti a stanovisko mezinárodní asociace ekologického zemědělství IFOAM.
Dalším tématem bylo posilování integrované produkce v ČR, kdy finanční podpory tomuto systému začínají konkurovat náročnější produkci ekologické. V některých případech mají naši kolegové ze svazů integrované produkce podmínky i lepší, tak je tomu i u dotací na výsadby sadů, které mají exkluzivně pouze integrovaní (znamená to, že používají integrovanou ochranu rostlin = o něco méně chemie) ovocnáři na výsadbu sadů. Pobočka Svazu PRO-BIO Bílé Karpaty proto požaduje změnu Zásad pro poskytování dotací na rok 2007, aby podporu na výsadbu sadů mohli dostat i ekozemědělci.
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců každoročně hodnotí činnosti všech svých členů a již tradičně vyhlašuje titul “Nejlepší ekologický zemědělec roku”. Za rok 2005 bude jako nejlepší ekozemědělec oceněn pan Jan Štěrba z Deblína v Jihomoravském kraji. Slavnostní předání Bartákova hrnce a den otevřených dveří proběhne v sobotu dne 27. května 2006 na ekofarmě Deblín. Podobné ocenění získávají i finální výrobky z ekologického zemědělství, které jsou vyhlašovány jako “Česká biopotravina roku”. Mezi standardní aktivity svazu patří pořádání i účast na výstavách, veletrzích a dalších akcích, pořádání seminářů v ČR i zahraničí.
Po diskusi mezi ekozemědělci z horských oblastí a mezi zastánci podpory rozvoje ekozemědělství i v produkčních oblastech přijala valná hromada Svazu PRO-BIO důležité usnesení, které adresuje v době finalizace klíčového programu pro rozvoj venkova na období 2007–2013 (EAFRD) zejména Ministerstvu zemědělství ČR:
Svaz PRO-BIO konstatuje, že podpora ekologického zemědělství v České republice je nedostatečná a to je jeden z důvodů, proč klesá výměra ploch zařazených do tohoto systému. Svaz tímto apeluje na MZe ČR, aby v chystaném programu EAFRD zajistil dostatečné prostředky pro výrazné navýšení podpor EZ. Svaz také nesouhlasí s dosavadním hodnocením plnění Akčního plánu rozvoje EZ v ČR a poukazuje na skutečnost, že Akční plán není naplňován v hlavním kvantifikovaném cíli – tj. nárůstu ploch na 10% v roce 2010. Za jeden z důvodů tohoto stavu Svaz PRO-BIO považuje nedostatečnou sazbu na trvalé travní porosty v EZ a proto žádá MZe ČR o zapracování této připomínky do Průběžné zprávy o plnění Akčního plánu EZ. Důležitým cílem EZ, který je také v Akčním plánu zdůrazněn, je i finální produkce kvalitních biopotravin. Tento cíl bude moci být naplňován pouze tehdy, bude-li ekologické hospodaření na všech kulturách kompenzováno v plné možné výši.
Zdroj info ÚZPI