- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Tisková zpráva
Zemědělský svaz ČR a svaz PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců jednali
o některých aspektech budoucí SZP
Pro více informací, prosím, kontaktujte: Kateřina Hlavinková, tel.: 733 523 828, katerina.hlavinkova@originalcom.cz
Praha, 16. prosince 2011
Dne 12.12.2011 se sešli zástupci Zemědělského svazu České republiky s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců na bilaterálním jednání k problematice podpor ekologického zemědělství. ZS ČR zde zastupoval předseda Martin Pýcha s Janem Ulrichem, za Svaz ekologickým zemědělců jednala jeho manažerka Kateřina Nesrstová.
Dle dosavadních legislativních návrhů by se v budoucnu měla podpora ekologického zemědělství v II. pilíři SZP vyčlenit z balíčku agroenvironmentálních opatření a jako autonomní opatření sloužit k podpoře ekologického hospodaření. Otázkou zůstává, jak budou kalkulovány platby pro EZ a zda budou založeny hlavně na kompenzaci rozdílu produkce/tržeb konvenčních podniků a ekologických farem (princip zohlednění ušlého příjmu a dodatečných nákladů).
Ačkoliv tento přístup garantuje poskytování obecných „environmetálních benefitů“ ekologického zemědělství (např. údržba krajiny, podpora biodiverzity, zlepšování stavu půdy, atd.), není díky tomu realizován motivační aspekt k produkování kvalitních tuzemských biopotravin, což ZS ČR, stejně jakož i PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, považuje za důležité.
Zástupci obou organizací se shodli na tom, že jednou z cest, jak stimulovat ekologické zemědělce k produkci českých biopotravin, by mohla být např. diferencovaná platba pro extenzivní a intenzivní druhy hospodaření v režimu ekologického zemědělství. Oba svazy se shodly na tom, že taková úprava a definice intenzity nebude jednoduchá, ale jistě by se o ní mělo začít seriózně diskutovat.
Zástupci obou organizací se rovněž shodli, že český agrární sektor se musí více zaměřit na produkci s vysokou přidanou hodnotou a v maximální míře využívat dotačních nástrojů investičního či marketingového charakteru. Dále účastníci diskutovali o otázce implementace greeningu v I. pilíři budoucí SZP, u kterého je velmi mnoho sporných bodů.