František Mariánek, 29. září 2011
Jsou krávy hrozbou pro životní prostředí?

Nikoli krávy, nýbrž průmyslové zemědělství ohrožuje životní prostředí. Anita Idelová ve své nedávno vydané knize hovězí dobytek obhajuje.  

Profesionálním, ale zároveň milým způsobem informuje o buvolech v Braniborsku, zubrech v Severním Porýní-Vestfálsku a skotu Nguni v Namibii. Především ovšem fundovaně a podrobně vysvětluje, proč hovězí dobytek není zodpovědný za zhoršující se stav životního prostředí.

V posledních letech byl skotu, kvůli jeho produkci metanu v trávicím ústroji, neustale připisován obrovsky podíl na zhoršujícím se životním prostředí. Anita Idelova ve své knize vysvětluje, proč hovězí dobytek sám o sobě nemůže byt považován za hrozbu pro životni prostředí a poukazuje přitom na různé způsoby jeho chovu.

Jestliže je skot trvale chován na pastvě, není hrozbou pro naše životni prostřeli, nýbrž může naopak přispívat k omezeni změn klimatu. V zelení porostlých plochách, jež tvoři 40 procent pevniny, je totiž v podobě humusu uloženo značné množství uhlíku.

Každá tuna humusu v zemi odlehčuje naši atmosféru o 1,8 tuny oxidu uhličitého. Trvalý chov dobytka na pastvě tak nabízí vyšší potenciál ukládaní CO2 než jakákoliv jiná forma zemědělství. Hovězí dobytek je, narozdíl od člověka, schopen zeleň zužitkovat a proměnit ji v mléko a maso. Konkurentem v oblasti potravy se skot pro člověka stává teprve v případě přikrmováni sójou a obilím, prostřednictvím kterého bývá u krav zvyšován výkon.

„Děláme tak z krav prasata!“ píše Anita Idelova a myslí tím intenzívni chov hovězího dobytka. Neboť používáni průmyslových krmiv a k jejich vyrobě potřebných syntetických hnojiv, kaceni deštných pralesů a přeměna zeleni porostlých ploch v ornou půdu – skutečně urychluje klimatické změny.

Anita Idelova kritizuje ve své knize studii Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) vydanou v roce 2006, která se zabývá konzumem masa a nese název „The long shadow of livestock“ (Dlouhé stíny dobytka). Ale vyvrací i jiné časté argumenty příznivců průmyslových chovů, podle nichž množství skleníkových plynů klesá úměrně se zvyšováním produkce mléka. „Autoři teto studie nezaměřili své průzkumy na různé typy produkce a jejich různou intenzitu, ačkoli smysluplné závěry jsou možné jen tehdy, pokud je známo, kolik muselo byt vynaloženo prostředků k dosažení určitého cíle.“ Vyšší produkce je možné dosáhnout jen pomoci průmyslových krmiv, při jejichž výrobě jsou spotřebovávány přírodní zdroje a uvolňovány oxid uhličitky a oxid dusný.

Anita Idelova kritizuje, že v propočtech autorů studie není zohledněno, jak nákladná je produkce průmyslových krmiv a jak vysoká je životnost zvířat. Krávy krmené průmyslovým krmivem jsou totiž mnohem náchylnější k nemocem a čím dříve jsou vyřazeny, tím více mladých zvířat je musí nahradit.

V neposlední řadě je chov na pastvě také velmi šetrný ke zvířatům. Anita Idelova ve své knize popisuje soužití člověka a zvířat, konkrétně metodu nazvanou „Low Stress Stockmanship“ (chov bez stresu), která prosazuje šetrné zacházení s dobytkem a také humánní zabíjeni – zastřeleni na pastvě. „Pro to, abychom pochopili, že neexistuje šetrnější forma porážky než ta na pastvě, kde zvíře určené k porážce trefí – nejlépe vleže – zcela nečekaně střela, je jedno, jestli jsme ochránci zvířat, masožravci nebo oboje zároveň. Při takovém způsobu porážky se vyhneme naháněni, nakládáni, transportu a opětovnému vykládání zvířat, nedochází ke stresování zvířat na jatkách, vše je nahrazeno jednou jedinou střelou.“

Dr. Anita Idelova je zvěrolékařkou a byla v letech 2005 až 2008 nedouci redaktorkou časopisu „Global Agro-Report“. Dále je spoluzakladatelkou pracovni skupiny s názvem „Critical Veterinary Medicine“, sitě Gen-Ethic a společnosti pro ekologicky chov zvířat („Society for ecologic keeping of animals“). Působí jako docentka na univerzitě v Kasselu.

Anita Idel: „Die Kuh ist kein Klima-Killer“. Metropolis Verlag, 200 stran. ISBN: 978-3-89518820-6.

Zdroj: EkoConnect, Autoři: Nora Petzold a Bernhard Jansen,

Překlad z němčiny: Dr. Petr Nadeniček


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář