Renata Šarjaková, 21. únor 2006
Biopotraviny a způsob jejich zpracování
Ekologické zemědělství produkuje potraviny co nejpřirozenější cestou. Rovněž jejich pracování musí být co nejšetrnější a musí směřovat k zachování co možná největší biologické a nutriční hodnoty. Zpracovatelé bioproduktů mohou ale vyrábět i konvenční potraviny.

Při výrobě biopotravin jsou vyloučeny postupy genových technologií v jakékoli formě a ošetření ionizujícím zářením. Zákonem o ekologickém zemědělství je zakázáno i bělení  a mikrovlnný ohřev.

 

Povoleno naopak je: mechanické zpracování (tj. mletí, drcení, stloukání, prosévání, třídění, lisování, mačkání, homogenizace), tepelné zpracování (odpařování, vaření, sušení, pečení, pasterace, sterilace, extruze), uzení bez použití chemikálií, filtrace, čiření, dekantace, chlazení, mražení, lyofilizace, fermentace, síření u vína, emulgace, extrakce vodou, parou a alkoholem, destilace.

 

Pokud se zpracovatelé bioproduktů rozhodnou zárovně i pro výrobu konvenčních potravin, musejí svou souběžnou výrobu časově a prostorově oddělit a zajistit identifikaci výrobních dávek. Je to např. běžné u velkých zpracovatelů mléka, kde lze najít dvě samostatné a oddělené zpracovatelské a výrobní linky.

 

 

Zdroj: Mgr. J. Průšová, Mgr. H. Zemanová: Biopotraviny – spotřebitelské otázky a odpovědi, PRO-BIO Liga ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Praha, 2004.                                                      Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 093
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář