Renata Šarjaková, 6. únor 2006
Není označení jako označení
Patří označení „čistě přírodní potravina“, „produkt zdraví výživy“ či „eko potravina“ mezi biopotraviny? Co znamená, když je u loga BIO nápis „Produkt přechodného období“? Co označuje termín Fair Trade?
Čistě přírodní potravina, produkt zdravé výživy či eko potravina představují pouze tvrzení výrobce, v žádném případě se však nejedná o bioprodukt. Spotřebitel nemá žádnou garanci pravosti a oprávněnosti takového tvrzení, které sice může být pravdivé, ale může být pouze tzv. reklamním trikem, jenž spotřebitele mate. Ani jedno ze tří uvedených označení není žádnou oficiální značkou, která by byla udělována po splnění určitých pravidel produkce a výroby potravin a žádná kontrolní organizace negarantuje takto slibovanou kvalitu. V případě některých těchto tvrzení dochází dokonce k porušení zákona o ekologickém zemědělství i zákona o potravinách. Zákon o ekologickém zemědělství přímo zakazuje označovat potravinu slovy bio a eko či údaji slibujícími např. ekologický, organický, přírodní či biologický způsob výroby, jestliže na takto označenou potravinu nebylo vydáno platné osvědčení o biopotravině.

Jestliže se spotřebitel s takovým označením na českém produktu setká a na jeho obalu nebudou jak státem certifikovaná značka BIO (biozebra), tak kód CZ-KEZ,  je žádoucí upozornit na tuto nepravost KEZ  na adresu kez@kez.cz nebo na adresu bioliga@pro-bio.cz.

 

Označeníé Produkt přechodného období znamená to, že podnik nebo producent takto označené potraviny ještě nesplnil základní podmínku pro minimální dobu hospodaření šetrných, ekologickým způsobem. Důvodem pro to je, aby byl z půdy a z ekosystému co možná nejvíce odstraněn vliv předešlého konvenčního způsobu hospodaření. Přechodná doba je 1 rok pro pastviny a louky, 2 roky u orné půdy a 3 roky pro sady a vinice. Doprovodný nápis u loga BIO musí být na obalu jasně čitelný. U produktu z přechodného období má spotřebitel jistotu, že ekozemědělec již v tomto období plní všechny podmínky zákona o ekologickém zemědělství, například nesmí používat minerální hnojiva, pesticidy, hormony apod.

 

Značka „Fair Trade“, kterou spotřebitel může najít na některých biopotravinách, např. čokoládě, kakau či kávě, znamená v překladu spravedlivý obchod. Fair Trade je celosvětové hnutí, které se snaží vrátit do mezinárodního obchodu etická pravidla. Má přesné standardy a označení. Odstraňuje dětskou práci, dává možnost spravedlivého výdělku, zlepšuje přístup k základnímu vzdělání, šetří přírodní zdroje. Projekt vznikl jako nástroj boje proti vykořisťování lidí a přírody v 21. století. Více o Fair Trade na www.fairtrade.cz.

 

Zdroj: Mgr. J. Průšová, Mgr. H. Zemanová: Biopotraviny – spotřebitelské otázky a odpovědi, PRO-BIO Liga ochrany spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Praha, 2004.                                          Zdroj info ÚZPI

  


Hodnocení => průměr 112
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář