Vládní zasedání 12. května přijalo usnesení, které rozšiřuje a zlepšuje státní podporu rozvoje chovu zvířat a zpracování zemědělských produktů. V roce 2021 program poskytne 1,15 mld. UAH.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Očekávaný růst chovů prasat v Číně zvedá poptávku po surovinách pro výrobu krmiv. Pro marketingový rok 2021/2022 se předpokládá, že Čína v zahraničí nakoupí 26 milionů tun kukuřice.
V květnu 2021 vydalo OECD publikací věnující se dopadu afrického moru prasat v Číně na globální zemědělské trhy, ve stejném měsíci byl OECD publikován také dokument zabývající se využívání nástrojů pro řízení rizik v zemědělství.
Důraz na potravinovou soběstačnost a zabezpečení je jedním z ústředních motivů současné čínské politiky.
Libanonští farmáři hledají nové kupce svých produktů pouze 48 hodin poté, co saúdský zákaz dovozu ovoce a zeleniny z Libanonu poslal ceny do volného pádu. Na trhu s ovocem a zeleninou v Bejrútu klesla velkoobchodní cena citronů za dva dny o 40 procent, a cena banánů poklesla o více než 50 procent.
V r. 2020 došlo v Kazachstánu ve srovnání s r. 2019 ke zvýšení spotřeby všech významně důležitých skupin potravin kromě zeleniny. Spotřeba masa a masných výrobků vzrostla o 6 %, pekařských výrobků a obilovin o 3 %, mléka a mléčných výrobků o 2,3 %.
Američtí zákonodárci žádají přísnější podmínky pro dovoz máku
Výše této podpory by měla být 5 tis. UAH na hektar (až do 20 ha – jedná se především o rodinné farmy). Celkově se plánuje uvolnit 50 mil. UAH. Cílem je podpořit rozvoj tohoto sektoru zemědělské produkce na Ukrajině.
Zatímco vývoz mnohých produktů do Číny díky pandemii covid-19 a souvisejících změnách v chování spotřebitelů zaznamenal pokles, vývozy mlékárenských produktů překonávaly rekordy. Čína v minulém roce dovezla více než 3,2 milionů tun mléčných produktů, tedy o 10 % více než v roce 2019.
V prosinci loňského roku ruská vláda po dohodě s výrobci a obchodníky „zastropovala“ ceny slunečnicového oleje a cukru, jelikož chtěla chránit spotřebitele před jejich dalším zdražením. Olej v loňském roce podražil o 26,29 % a cukr o 63,97 %.