- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
V roce 2021 zahájila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) celosvětovou iniciativu Digitální vesnice na podporu digitálních inovací pro venkovské komunity.
Začátkem května do Číny doputovala první zásilka krmné kukuřice z Jihoafrické republiky o celkovém objemu 53 tisíc tun. Importérem této zásilky je státem vlastněná společnost COFCO, největší čínský producent potravin, která již uzavřela dlouhodobé smlouvy s 43 jihoafrickými pěstiteli kukuřice.
Po loňských problémech s nedostatkem trvanlivého i čerstvého mléka v srbské maloobchodní síti, které tamní vláda ve druhé polovině roku řešila uvolněním dovozu ze zahraničí, je mléko v Srbsku opět žhavé téma.
Podle publikované studie Světové banky se Libanon umístil v 1. kvartálu roku 2023 na vrcholu seznamu zemí s nejvyšší mírou inflace cen potravin na světě s nominální inflací cen potravin dosahujících 352 procent.
Potravinářský průmysl vykazuje známky stabilizace poté, co byl těžce zasažen pandemií. Tržby v tomto odvětví již šestý měsíc po sobě překračují úroveň před pandemií.
Od konce roku 2022 čelí zemědělský sektor a zejména chov hospodářských zvířat těžkostem v důsledku rostoucích nákladů (krmivo pro zvířata tvoří až 70 % vstupních nákladů) a nižších výnosů. Řada podniků zabývající se chovem hospodářských zvířat vykázala ztrátu.
V uplynulých dnech zahájili srbští zemědělci stávku, při které používají mj. zemědělskou mechanizaci k blokování silnic. Blokády probíhají především v autonomní oblasti Vojvodina, která je obilnicí Srbska.
Krachy japonských producentů mléka dosáhly v roce 2022 desetiletého maxima. V loňském roce bylo vyhlášeno 14 bankrotů. Tento počet se blíží úrovni z roku 2011, kdy bylo vyhlášeno 19 bankrotů v důsledku velkého východojaponského zemětřesení, tsunami a jaderné havárie.
Analytici Euroasijské rozvojové banky (EDB) provedli studii potravinového zabezpečení a soběstačnosti v 7 postsovětských zemích (Kazachstán, Rusko, Arménie, Bělorusko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán).