Renata Šarjaková, 7. květen 2008
Vzdělávací centra v Jižní Africe

Bílí farmáři v Jižní Africe si léta uvědomují jednu pravdu. Jen vzdělaný farmář a jeho pomocník mohou žít v součinnosti a rozvíjet zemědělství. Proto se řada z nich snaží své černé spolupracovníky vzdělávat.

Antony Rhys Evans z Viljoenskroonu zaměstnává 500 lidí a jeho provoz zahrnuje 5000 hektarů. Chová skot plemene Huntersvlei Sussex, celkem 400 krav a ve výkrmu je 2000 kusů. Má i 550 prasat ve výkmu, k tomu vlastní jatka a také továrnu na loupání arašídů. Se ženou Jane, bývalou novinářkou, žijí na krásné farmě, kolem níž jsou domky jejich černých zaměstnanců. Určitou zvláštností farmy je vzdělávací centrum pro děti černých dělníků. Nazývá se Ntataise Project - Leading a child by the hand, což v překladu vyjadřují slova: Vést dítě za ruku.

„Již v Rhodesii, kde se stal manžel v roce 1981 ředitelem univerzity a členem pracovní skupiny pro vývoj venkova, jsme si uvědomili, že rozvoj Afriky je spojen se vzděláním černé populace,“ říká Jane, která od té doby pracuje na zmíněném projektu, který má po celé Jižní Africe na 27 vzdělávacích center. Jsou to nejen školy pro děti, s jejichž výukou se začíná od pěti let věku, ale jsou to centra i pro výchovu dospělých. Většinou jsou to ženy, které přijíždějí na kurzy a učí se výchově dětí ke vztahu k přírodě, farmaření a činnostem, které souvisí s životem na venkově. Již od malinka formou hry se děti učí poznávat brouky, květiny, ale i zemědělské plodiny. Takové pexeso tvoří hospodářská zvířata nebo květiny, které vidí běžně kolem sebe.

Projekt podporuje i řada osobností z politického života v Africe, je to i poslanec Andries Botha, který žije na farmě s 5000 hektary půdy. „Na své farmě mám také jedno ze vzdělávacích center. V parlamentu prosazuji vše, co souvisí s pokrokem ve farmaření naší země, vzdělanost černých farmářů může nejvíce posunout hospodaření v zemi,“ vysvětluje Botha. Ví, že rozdělování půdy černým bezzemkům může být úspěšné jedině tehdy, když ji budou obhospodařovat lidé připravení a vzdělaní. V současné době je v Jižní Africe pravidlo, že ve vládě i parlamentu je poměr hlasů 80 : 20 ve prospěch černé populace a pokud se mají prosazovat rozumné zákony, musí je navrhovat lidé gramotní s potřebnými vědomostmi. Vzdělávací centra, která spoluzakládali manželé Evansovi, hrají v tomto procesu velmi významnou roli.

Zdroj: apic-ak


Hodnocení => průměr 006
Autor Nadpis Datum
Gopal    MauApyqWSIORfZ 21:54 14. květen 2012