Renata Šarjaková, 2. listopad 2007
Pelety z výpalků jako herbicid
Američtí vědci zkoumají možnosti využití pelet z výpalků, které vznikají jako vedlejší produkt výroby bioetanolu, k regulaci plevelů.
 
Vzhledem k tomu, že produkce etanolu z kukuřice v USA prožívá boom, sestavilo Národní středisko pro zemědělský aplikovaný výzkum (National Center for Agricultural Utilization Research, NCAUR) tým 100 vědců, jejichž úkolem je nalézt nové možnosti pro využití výpalků z produkce etanolu, které vznikají jako vedlejší produkt.
V roce 2006 jenom na středozápadě USA dosáhla produkce pelet z výpalků přibližně 10 mil. tun. Cena se v současné době pohybuje mezi 85 a 110 USD za tunu, avšak produkce etanolu rychle stoupá a již velmi brzy převýší nabídka poptávku.
Výsledky laboratorních, skleníkových a polních pokusů ukázaly, že tento materiál se velmi dobře hodí k regulaci trávovitých plevelů. Po aplikaci pelet z výpalků na povrch půdy semena mnoha druhů trav v pokusech nevzklíčila. Příčinou byly pravděpodobně chemické látky ve výpalcích, na jejichž identifikaci v současné době vědci z NCAUR intenzivně pracují.
Vědci zkoumali v polních pokusech také vliv na mladé rostliny rajčete a zjistili, že nedošlo k jejich poškození. Dospěli proto k závěru, že látky obsažené v sušených výpalcích z produkce etanolu působí negativně pouze na semena. A nejen to – kromě toho, že rajčata, která byla pěstována ze sadby, nebyla poškozena, bylo také zjištěno, že pelety z těchto výpalků vykazovaly hnojivé účinky. Po aplikaci pelet stoupl výnos o 51 % ve srovnání s variantou bez hnojení.
 
Zdroj: Mgr. Dana Koubová

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 011
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář