- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Kukuřice – hlavní ukrajinská exportní komodita
V lednu až únoru 2025 se kukuřice stala nejvíce vyváženou komoditou z Ukrajiny, za toto období bylo z Ukrajiny vyvezeno 4,7 milionu tun kukuřice v hodnotě 982 milionů dolarů.
V současné době představuje 26,5 % ukrajinského zemědělského vývozu. Mezi hlavní exportní trhy patří Španělsko, kam se vyvezlo 933 tisíc tun, následuje Itálie s 725 tisíci tun, dále Turecko s 639 tisíci tun, Egypt s 593 tisíci tun a Nizozemí s 514 tisíci tun. Pro hospodářský rok 2024-2025 plánuje Ukrajina zvýšení produkce kukuřice o 0,3 milionu tun na celkových 26,8 milionu tun. Ukrajinský trh s kukuřicí si nadále udržuje stabilní exportní ceny, což se může v následujících týdnech změnit. Příčinou je neobvyklé sucho v Argentině a zpoždění secího období v Brazílii, což celosvětové přispěje k růstu poptávky po ukrajinské kukuřici. Ukrajina zůstane jedním z hlavních dodavatelů kukuřice na světové trhy i v následujících měsících. Pro informaci se v současné době ceny kukuřice na Ukrajině pohybují v rozmezí 215-216 USD za tunu na paritě FCA.
Na Ukrajině je výroba másla nerentabilní
Většina ukrajinských mlékáren postrádá moderní technologie pro zpracování mléka, proto se výroba másla na Ukrajině stala nerentabilní. Cenová úroveň místní produkce je často vysoko nad evropskou konkurencí. V mnoha případech, kdy zpracovatelské podniky nakoupí vysokotučné kvalitní mléko, nejsou schopni, vzhledem k zastaralým technologiím, tuto kvalitu dostatečně využít a výsledkem jsou produkty, které ve výsledku neodpovídají kvalitě vstupů, spíše je srovnatelné s relativně lacinými produkty vyrobenými s moderní technologií z méně kvalitních vstupů. Zastaralé zařízení v podnicích na zpracování mléka je energeticky náročné, což ovlivňuje zvýšení nákladů na výrobu hotových výrobků. Tato skutečnost představuje potenciální exportní příležitosti pro české výrobce zařízení a technologií pro mlékárenský průmysl.
Zdroj: Ministerstvo agrární politiky a potravin Ukrajiny
Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě
tel: +380 506 138 519, e-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz