Mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek upozorňuje, že už nyní kvótovaná produkce z Ukrajiny narušuje tuzemský trh. Známý je například dopad na trh s cukrem nebo obilovinami, kde došlo kvůli přetlaku ke snížení výkupních cen, aniž klesly náklady. Naopak, kvůli energetické krizi vzrostly.
Stejně jako v případě vstupu Česka a dalších států do Evropské unie je podle Zemánka nutné, aby se podpora pro ukrajinské podniky zvyšovala postupně. „Říkalo se tomu phasing-in neboli postupné zavádění. To znamená, že by první rok nedostaly plnou částku, ale začaly by na 25 procentech cílové výše podpory. V prvních letech by se navyšovalo o pět procent ročně, v pozdější fázi o deset procent, aby byl nárůst pozvolný,“ popisuje Zemánek.
Potravináři se obávají zhroucení některých sektorů, jako jsou drůbež, vejce, cukr a obiloviny. „V případě nepřiměřených dopadů by EU musela zemědělcům vyplácet kompenzace, čímž by se vytvořil další tlak na celý unijní rozpočet,“ říká Zemánek z Potravinářské komory ČR.
Aby byl trh jednotný, měly by podle něj hlavně platit evropské standardy ohledně obalů, odpadů nebo energií i na Ukrajině, čímž by částečně došlo k vyrovnání nákladů.
Více k tématu zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zemedelstvi-dotace-eu-ukrajina.A250312_173813_ekonomika_drh