- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Kanadské regály bez amerického alkoholu
Zvažované kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa hýbou politickou náladou v některých kanadských provinciích. V reakci na možné americké uvalení 25% cel na zboží z Kanady, ke kterému by mohlo dojít 1. února, oznámili premiéři dvou kanadských provincií Ontario a Britská Kolumbie možná odvetná opatření.
V Ontariu premiér Doug Ford vyzval státní společnost LCBO (Liquor Control Board of Ontario), aby v případě zavedení cel odstranila ze svých regálů a skladů veškerý americký alkohol. Společnost LCBO je zodpovědná za dovoz alkoholických nápojů do provincie, a současně je se svými téměř 1100 obchody hlavním prodejcem alkoholu.
K oznámení ontarijského premiéra se následně přidal premiér provincie Britská Kolumbie David Eby. Ten vyzval k podobnému kroku společnost BCLDB (British Columbia Liquor Distribution Branch), která rovněž dováží alkohol do provincie a zásobuje místní restaurace, bary i obchody s alkoholickými nápoji.
Záměr obou premiérů by mohl mít zásadní dopad na obchod s alkoholickými nápoji z USA. Ontario je se svými 16 mil. obyvateli nejlidnatější kanadskou provincií, Britská Kolumbie je pak s necelými 6 mil. obyvateli v pořadí na třetím místě. Smíšené reakce zaznívají od zástupců průmyslu a sektoru HORECA. Někteří domácí producenti tyto kroky vítají, slibují si navýšení poptávky po domácích produktech. Někteří naopak varují, že tím dojde pouze k přesměrování na dovoz nápojů z jiných částí světa – nejvíce zmiňují země Evropské unie. Tento vývoj by tak mohl představovat zajímavou příležitost pro české exportéry piva, vína nebo lihovin, kteří by za těchto okolností mohli v Kanadě najít větší uplatnění.
Zdroj: CBC news
Zpracoval:
Filip Lameš
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Ottawě
Mobil: +420 602 371 010, E-mail: filip.lames@mze.gov.cz