- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Čínské ochranné šetření dovozu hovězího masa
Koncem roku 2024 ohlásila Čína zahájení ochranného šetření ohledně dovozu hovězího masa.
Na rozdíl od antisubvenčních a antidumpingových vyšetřování necílí tohle opatření na konkrétní země či firmy, zasaženy jím mohou být všechny subjekty vyvážející dotyčné produkty do Číny. Nejsilněji by jeho dopad mohly pocítit Brazílie, Argentina a Austrálie.
Čínské ministerstvo obchodu (MOFCOM), které šetření zahájilo na žádost domácích asociací, předběžně vyhodnotilo, že od roku 2019 do poloviny roku 2024 došlo k výraznému nárůstu dovozu hovězího masa. Dovezené množství v roce 2023 vzrostlo oproti roku 2019 o 64,93 %, rozdíl mezi prvním pololetím 2024 a 2019 činí 106,28 %. Tržní podíl importovaného hovězího se měl ve sledovaném období 2019 – 1. pol. 2024 zvýšit z 20,55 % na 30,9 %. Růst importů měl dle čínských asociací způsobit újmu domácímu odvětví a vést k poklesu cen.
Největšími vývozci hovězího masa do Číny jsou Brazílie (6 mld. USD), Argentina (2,2 mld. USD), Austrálie (1,6 mld. USD), USA (1,5 mld. USD), Uruguay (1,1 mld. USD) a Nový Zéland (1 mld. USD). Vyšetřování by mohlo být uzavřeno do osmi měsíců, MOFCOM však může tuto lhůtu dále prodloužit. Dojde-li Čína k závěru, že dovozy skutečně zapříčinily újmu domácímu odvětví, mohou na ně být uvaleny dodatečná cla. Česko nebude tímto vyšetřováním přímo dotčeno, protože hovězí na čínský trh nevyváží. Obdobně řada států EU musela své vývozy pozastavit kvůli výskytu katarální horečky ovcí. Nicméně, přijetí ochranných opatření ze strany Číny, by mohlo vést k odklonění velké části produkce ze zasažených států na jiné trhy včetně trhu EU.
Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, E-mail: ondrej.placek@mze.gov.cz