Renata Šarjaková, 21. listopad 2024
Přetrvávající problémy čínských producentů mléka

Čínští chovatelé mléčného skotu se již téměř dva roky potýkají s nepříznivou situací na trhu s mlékem způsobenou slabou poptávkou v kombinaci s nadprodukcí a rostoucími náklady.

 

 

Čínská vláda dlouhou dobu povzbuzovala spotřebitele k vyšší konzumaci mléčných produktů a přímo podporovala rozvoj mlékárenství, které viděla jako vhodný alternativní zdroj proteinů, a tedy jako cestu k zajištění potravinového zabezpečení. Současný stav čínské ekonomiky však spotřebitele vede k větší obezřetnosti a omezení spotřeby zboží, které nepovažují za nezbytné. Tam se právě řadí i mléčné produkty.


Koncem května 2024 prodávalo 80 % čínských farem svou produkci mléka pod cenou nákladů. Mnozí se tyto ztráty snaží kompenzovat porážkami skotu na maso. Podle Čínského statistického úřadu poklesl v první půli roku 2024 počet mléčných krav o 3 % a podle údajů z odvětví klesla ve stejném období produkce krmiv pro mléčný skot o 10 %. Tato situace má největší dopad na malé a střední chovatele, kteří představují necelou polovinu producentů mléka. Již od roku 2023 jich byla řada nucena s podnikáním skončit a tento trend se v roce 2024 ještě zintenzivnil. Zatímco malí a střední chovatelé jsou více odkázáni na zprostředkovatele, kteří ještě více tlačí cenu dolů, velké farmy jsou integrovanější se zpracovatelskými závody, což je činí odolnější vůči cenovým tlakům.

Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, E-mail: ondrej.placek@mze.gov.cz

 

Hodnocení => průměr 200
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář