Renata Šarjaková, 18. září 2024
Ukrajina stanovila maximální objemy vývozu obilí

Úřadující ministr agrární politiky a výživy Ukrajiny, Taras Vysockij, a místní stakeholdeři na trhu s obilím podepsali pro hospodářský rok 2024/2025 přílohu k Memorandu o porozumění, která stanovuje maximální množství vývozu pšenice a směsi pšenice a žita ve výši 16,2 mil. tun/rok, a to s platností od 3/9/2024.

 

 

Přílohu k Memorandu podepsala také Americká obchodní komora na Ukrajině, Ukrajinská obilná asociace, Celoukrajinské agrární fórum a Asociace zemědělců a soukromých vlastníků půdy Ukrajiny. Cílem dohody je zajistit potravinovou bezpečnost, stabilizovat vývoz obilí a nastavit udržitelné fungování trhu s obilím na Ukrajině.  Bylo dohodnuto měsíční sledování objemů vývozu obilí a v případě potřeby svolání jednání k úpravě hraniční hodnoty objemu vývozu v lednu 2025.
Ukrajina - nedostatečná vlastní výroba zemědělské techniky

Ukrajina v současné době není schopna pokrýt poptávku po zemědělské technice, vlastní výroba pokrývá max.  70 % potřeby trhu. V současné době na Ukrajině neexistuje výroba samojízdných postřikovačů, po kterých je abnormální poptávka. Výroba traktorů také není dostatečná, vyrábí se v malých množstvích, neexistuje sériová velkovýroba. Lze konstatovat, že ukrajinský trh v této době představuje zajímavé příležitosti pro české exportéry.
Ukrajina vyváží svou zemědělskou produkci na trhy 63 zemí

I během válečného konfliktu se Ukrajině daří vyvážet zemědělskou produkci na trhy 63 zemí. Jedná se celkem o 200 komoditních položek. Hlavní exportní položky jsou obiloviny, vejce, drůbeží maso a mléčné výrobky. V letošním roce byl zahájen export medu do Číny. Úspěšně pokračuje export třešní do zemí EU, borůvek do Izraele, hořčice do Peru, brambor do Turecka, slunečnicových semen a kukuřice do Argentiny a obilí do Indie. Nově probíhají jednání o vývozu jablek do Indie, Vietnamu a Kanady.  Probíhají také jednání o exportu krmné moučky z drůbeže a ryb do Izraele a export mouky a hrachu do Číny.

Zdroj: Ministerstvo agrární politiky a potravin UA

Zpracoval: Petr Sochor, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě ,e-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 295
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář