- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Žaloba Mexika proti dovozu transgenní kukuřice z USA
Letošní dovoz kukuřice do Mexika dosahuje rekordní hodnoty 23,9 miliónů tun. Předpokládá se další nárůst dovozu i v roce 2025. Vodní nádrže ve státech Sinaloa a Sonora zůstávají bez vody, proto se odhaduje obdobná produkce jako letos, která však opět nebude stačit na pokrytí domácí poptávky.
Cílem federální vlády je podstatně navýšit produkci kukuřice v Mexiku, i když oficiální údaje ukazují pokles produkce o 1,1 %. Jedním z hlavních problémů, které musí Mexiko řešit, zůstává výnos na hektar. Množství sklizené kukuřice na hektar zdaleka nedosahuje světového průměru, který činí 11 tun na hektar bílé kukuřice a 9 tun žluté kukuřice.
Většinou se v Mexiku pěstuje bílá kukuřice, která stačí pokrýt veškerou poptávku obyvatelstva po tomto druhu. Každoročně Mexiko dováží přibližně 17,5 milionu tun žluté kukuřice, která se používá v průmyslu a jako krmivo pro drůbež a hospodářská zvířata. Mexiko je hlavním odběratelem žluté kukuřice z USA.
Mexiko a USA se dostaly při obchodování s kukuřicí do sporu a ten, který se v současné době řeší na panelu pro řešení sporů v rámci Severoamerické obchodní dohody (United States – Mexico – Canada Agreement).
Na slyšení, které se konalo v červenci 2024 v Mexico City, zástupci Mexika tvrdili, že geneticky modifikovaná kukuřice představuje riziko pro zdraví a biologickou rozmanitost, i když uznali, že dosud nebyly předloženy výsledky vědeckého hodnocení. Mexiko nadále nakupuje toto obilí ze Spojených států, i když prezident Andrés Manuel López Obrador vydal dekret zakazující GMO. Mexiko rovněž uvedlo, že opatření chrání práva původních obyvatel, na což Spojené státy a Kanada uvedly, že si nejsou vědomy žádného takového závazku.
Spojené státy obvinily Mexiko z toho, že před vydáním prezidentského dekretu neprovedlo odpovídající posouzení rizik a nedodrželo závazky platné od roku 2020.
Panel pro řešení sporů požádal Mexiko, aby zaslalo další informace k dekretu a dostupným studiím. Usnesení panelu se očekává v posledním čtvrtletí roku.
Zpracoval: Paul Richard, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství v Mexiku