- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Kanadská orientace směrem k digitálnímu zemědělství
Podle nevládní organizace Conference Board of Canada by v Kanadě mohla být v příštích deseti letech automatizována třetina zemědělských pracovních míst.
Zpráva této organizace potvrzuje rostoucí podíl využívání chytrých technologií v kanadském zemědělství. Jedná se zejména o aplikace sledující GPS polohu zemědělské techniky nebo mapování výnosů plodin. Podle statistik využívají chytré technologie zejména velké kanadské farmy. Alespoň jeden druh této technologie používá 64 % farem, které mají příjmy přes 1 mil. kanadských dolarů (v přepočtu 16,6 mil. Kč).
S ohledem na přetrvávající výzvy na trhu práce a stárnoucí pracovní sílu se zemědělské podniky budou stále více uchylovat k automatizaci. Přispět by k tomu měl podle této zprávy vyšší podíl státních investic a posílení odborné znalosti pracovníků ve firmách. Spolu s automatizací by mělo dojít i ke změně profesní struktury v zemědělském sektoru. Očekává se vyšší podíl technologických pracovníků ve sklenících, odborníků v oblasti ekologie krajiny nebo laboratorních pracovníků. Naopak ubývat by měly pozice manažerů, účetních nebo dělníků. Organizace Conference Board of Canada proto ve své zprávě doporučuje zemědělským podnikům co nejvíce investovat do vzdělávacích programů s cílem rozvíjet odbornost pracovníků s digitálními nástroji.
Důraz na větší využití moderních technologií a automatizaci výroby představuje příležitost pro české firmy, které mohou nabídnout své inovativní a moderní produkty a chytrá řešení kanadským partnerům.
Zpracoval: Filip Lameš, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Ottawě, E-mail: filip.lames@mze.gov.cz