- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Kabinet ministrů Ukrajiny připravuje zvýšení sazby DPH na 25 %
Na Ukrajině začal kabinet ministrů připravovat daňové změny, které počítají se zvýšením sazby DPH z 20 na 25 %.
Pokud dojde ke zvýšení sazby DPH, pak to nejvíce pocítí dvě kategorie: obyvatelstvo a malé zemědělské podniky, kam patří zejména drobní zemědělští výrobci, kterým se výrazně zvýší daňové zatížení jejich produkce. Drobní zemědělci se domnívají, že tímto krokem posílí tzv. šedá ekonomika. Závazný termín platnosti zvýšené DPH zatím nebyl stanoven.
Kvůli válce přišli ukrajinští zemědělci o 10 miliard USD
Za dva roky od začátku války přesáhly přímé ztráty ukrajinského zemědělského sektoru 10 miliard USD, což je velký problém pro zaručení domácí i celosvětové potravinové bezpečnosti. Ukrajina je významným světovým vývozcem obilovin a olejnin, takže současné finanční ztráty ohrožují stabilitu světových trhů s potravinami. K určité stabilizaci došlo koncem roku 2023, kdy se podařilo obnovit exportní trasy přes Černé moře. V důsledku pokračující války Ruska proti Ukrajině bylo zničeno a zaminováno cca 30 % veškerého potenciálu ukrajinského zemědělsko-průmyslového sektoru a 20 % zemědělské půdy, která je okupována. Ztráty zemědělského sektoru neznamenají jen ztrátu území, ale zahrnují také zničené zemědělské stroje a hotové výrobky včetně rozsáhlého poničení skladovacích prostor a dopravní infrastruktury.
Zemědělci na Ukrajině nadále omezují používání hnojiv
Zemědělci jsou nuceni snižovat množství hnojiv. Hlavními důvody poklesu míry aplikace hnojiv jsou nedostatek provozního kapitálu a zvýšení finančních nákladů na jejich pořízení, kdy se většina hnojiv dováží ze zahraničí. V důsledku války nadále panuje nejistota a přetrvává velká investiční obezřetnost. Velcí pěstitelé prakticky nesnížili dávky hnojiv, zatímco malí zemědělci byli nuceni snížit dávky v průměru o 10-15 % oproti předválečnému období. Zachování aplikačních dávek a přípravků na ochranu rostlin zatím zůstává na úrovni minulých let, neboť snížení aplikovaného množství přípravků na ochranu rostlin by v konečném důsledku vedlo ke snížení výnosu a kvality obilovin.
Zdroj: Ministerstvo agrární politiky a potravin Ukrajiny
Zpracoval: Petr Sochor, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě, E-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz