Renata Šarjaková, 14. květen 2024
Kanadská reakce na výskyt ptačí chřipky u krav v USA

Nedávné potvrzené výskyty ptačí chřipky na několika mléčných farmách ve Spojených státech amerických donutily kanadské úřady k přijetí řady opatření proti šíření vysoce patogenního viru H5N1 do Kanady.

 

Jedním z nich je od 29. dubna zákaz dovozu dojnic v laktaci z USA. Výjimku mají dojnice, u kterých přepravce doloží negativní test na ptačí chřipku. Kanadský úřad pro kontrolu potravin počítá i s plošným testováním na ptačí chřipku u krav chovaných v Kanadě nebo testováním mléka prodávaného přímo v obchodech. Ze strany úřadu však nebylo upřesněno, jakým způsobem tak bude činit.

Prozatím nebyl žádný případ ptačí chřipky u kanadského skotu potvrzen. Nicméně někteří odborníci se domnívají, že je to spíše důsledkem pasivní reakce ze strany úřadů, které čekají na oznámení o výskytu přímo od chovatelů, aniž by virus aktivně vyhledávaly.

Výrazný pokrok v genové editaci plodin v Kanadě

Kanadský úřad pro kontrolu potravin zveřejnil třetí a poslední aktualizaci pravidel pro genově editované plodiny, čímž uvolnil cestu k tomu, aby se s nimi mohlo zacházet stejně jako s tradičně vyšlechtěnými odrůdami. Podle kanadských standardů tak nově plodiny a odrůdy získané editací genů nejsou považovány za tzv. novel foods nebo geneticky modifikované.

Obilnářské a osivářské asociace označují toto rozhodnutí za přelomové pro kanadské zemědělství. Slibují si od něj uvolnění potenciálu nové generace plodin a začátek vývoje odrůd odolnějších proti stresům, jako je sucho a škůdci, aniž by došlo ke snížení jejich výnosů.

Zpracoval:
Filip Lameš
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Ottawě
Mobil: +420 602 371 010, E-mail: filip.lames@mze.gov.cz


Hodnocení => průměr 196
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář