Renata Šarjaková, 9. květen 2024
Celkem 66 % ukrajinského vývozu míří do EU

Polsko je stále největším obchodním partnerem Ukrajiny.  V roce 2023 činil podíl Evropské unie na ukrajinském vývozu 66 % a přibližně 53 % na ukrajinském dovozu. 

 

Klíčovou roli v tom hraje Polsko, které je nejen největším obchodním partnerem Ukrajiny, ale také hlavní tranzitní zemí, neboť 50 % ukrajinského dovozu z EU a 42 % vývozu do EU prochází přes území Polska. Zboží se dopravuje z velké většiny automobilovou dopravou na úkor železniční dopravy, jejíž pohraniční infrastruktura není přizpůsobena současnému objemu zboží. Hlavním problémem jsou rozdílné šířky kolejí na Ukrajině a v zemích EU včetně omezeného počtu hraničních překladišť. Znatelné změny se odehrály i v rozšířené nabídce ukrajinských speditérských firem. V souvislosti s liberalizací trhu získali ukrajinští speditéři významnou konkurenční výhodu oproti společnostem ze střední a západní Evropy, zejména díky nižším nákladům na pracovní sílu a dočasnému osvobození od přísné transportní regulace platné v zemích EU.  Průměrný plat ukrajinských řidičů v mezinárodní dopravě je 1200 – 1300 USD za měsíc. Je to výrazně méně oproti výdělku polských řidičů, kde se měsíční platy pohybují na úrovni 2700 USD. Ne každý však může finanční výhody ukrajinských dopravců využít vzhledem k omezenému počtu ukrajinských kamionů homologovaných pro mezinárodní dopravu. V dnešní době má Ukrajina k dispozici vozový park o počtu cca 1000 kamionů homologovaných pro mezinárodní dopravu.

Polští zemědělci zcela odblokovali hranici s Ukrajinou

Polští zemědělci a protestující ukončili stávku trvající několik měsíců a 29. dubna 2024 odblokovali všechny tranzitní hraniční přechody mezi Polskem a Ukrajinou.  Obě strany, na úrovni ministrů zemědělství Ukrajiny a Polska, se dohodly na výměně kontrolních měsíčních údajů o tranzitu zemědělských produktů. Příští schůzka na úrovni ministrů zemědělství je naplánována na 7. května 2024 s cílem vyhodnotit situaci na hraničních přechodech.

V Polsku bude tento rok chybět pracovní síla na sběr jahod

V souvislosti s legislativní změnou na Ukrajině, související se snížením věku odvodu mužů (místo 27 let dnes 25 let věku) se výrazně snížila možnost Ukrajinců cestovat za prací do zahraničí.  Sběr jahod v Polsku hraje významnou roli v zemědělském sektoru země. Každý rok se na plantážích po celé zemi sklízí stovky tisíc tun jahod. V posledních letech však v tomto odvětví dochází k vzestupnému trendu poptávky po pracovní síle. Vzhledem k mobilizaci na Ukrajině bude v tomto roce nedostatek pracovníků markantní.

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 186
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář