Renata Šarjaková, 9. květen 2024
V Srbsku se kvůli výkyvům počasí očekává nižší úroda ovoce i obilovin

Sucho z počátku roku a následné výkyvy teplot způsobily škody na zemědělských a ovocnářských plodinách napříč Srbskem. Podle portálu „e-Kapija“ budou určitě nižší výnosy u pšenice, kterou postihlo hlavně sucho na počátku roku.

 

 

Postižena je ale také kukuřice, která se letos kvůli teplým dnům v únoru a březnu sela dříve, a již vzešlé rostliny následně poškodil dubnový mráz. Dodatečný vliv na nižší výnosy pšenice bude mít také skutečnost, že mnozí srbští zemědělci neměli dostatečné prostředky na nákup hnojiv. V jednotlivých regionech Srbska se proto očekává oproti předchozímu roku nižší sklizeň pšenice (až o 40 %).

Obdobná situace je u ovocných stromů, které letos z důvodu teplého počátku roku brzy vykvetly a následující mrazy poškodily kromě meruněk rovněž švestky, třešně, višně a hrušně. Sníh, který napadl v oblastech západního Srbska, polámal také malinovníky, takže se očekává i nižší úroda malin. Profesor Keserović ze Zemědělské fakulty Univerzity v Novém Sadu odhaduje, že výkyvy počasí dosud v Srbsku způsobily ztráty 230 – 250 tis. tun ovoce.

Nižší úroda v Srbsku a podobné problémy i v dalších evropských zemích včetně České republiky, budou mít dopad na vyšší ceny ovoce a potravinářských produktů jako jsou ovocné kaše a ovocné koncentráty, které některé české firmy ze Srbska nakupují.
Skončila přednost při odbavení na hraničních přechodech v Srbsku pro kamiony přepravující ovoce, zeleninu a maso

Dne 12. dubna 2024 skončila platnost čtyřleté výjimky, v rámci které měly kamiony převážející zeleninu, ovoce, maso a masné výrobky přednost v rámci celního odbavení na hraničních přechodech Batrovci, Horgoš a Vatin. Znamená to, že nyní i kamióny převážející zboží s krátkou dobou trvanlivosti musí na odbavení čekat spolu s dalšími kamióny převážejícími ostatní druhy zboží. Z hlediska času to může znamenat zdržení v řádu hodin až dní. Srbsko je významná tranzitní země, přes kterou projíždí velké množství kamiónů vezoucích zboží např. z Turecka do Evropy nebo opačně. Vzniklá situace bude znamenat zvýšení nákladů na přepravu zboží v chladírenských vozech (delší doba na cestě a vyšší spotřeba paliva) a zvyšuje se také riziko, že se převážené zboží s krátkou lhůtou trvanlivosti zkazí. Kromě toho může nově vzniklá situace zkomplikovat přepravním firmám také dosavadní logistické procesy. Všechny tyto problémy se mohou dotknout i českých firem, které se Srbskem obchodují. Ke zrušení přednostního odbavení kamionů s potravinami vedlo zneužívání ze strany některých neukázněných řidičů a nepřehledná situace na přístupových cestách ke zmíněným hraničním přechodům.

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě, E-mail: vladimir.vana@mzv.gov.cz

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 187
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář