- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Na Ukrajině začíná nová etapa boje proti nelegálnímu exportu obilí
Ukrajina označuje nelegální export obilí jako tzv. černé obilí, které obchodníci nakupují přímo od zemědělců v hotovosti a vyhýbají se placení daní. Často se takové obilí prodává prostřednictvím tzv. jednodenních firem, založených účelově pro konkrétní obchodní případ.
Na Ukrajině se boj proti černému obilí posouvá do nové fáze, protože tento problém nebyl zatím vyřešen, i když se objem na černo prodané produkce za poslední rok snížil. Problematika tzv. černého obilí bude nově řešena zavedením určitých omezení pro vývozce. Nedávno byl objeven terminál, díky kterému pašeráci vydělávali milionové částky. Terminál je ve vlastnictví firmy Agiros, kterou vlastní ukrajinský obchodník s obilím, Vadim Alperin. Podle publikované informace přepravovala firma Agiros přes tento terminál od roku 2016 cca 150 tis. tun obilí měsíčně. Při výkupní ceně pšenice v hodnotě cca 150 EUR za tunu je odhadován hrubý nezdaněný zisk 22,5 mil. EUR měsíčně.
Podle informace z místního trhu funguje tento terminál s obilím nepřetržitě od roku 2016. Objem přepraveného zboží přes tento terminál se během války několikanásobně zvýšil. Finanční prostředky za prodej obilí zůstávaly u jedné ze zprostředkovatelských společností v zahraničí a nevracely se na Ukrajinu. Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl v těchto dnech v platnost rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny proti řadě osob, které prezident označil za deset největších ukrajinských pašeráků. Objevilo se tam i jméno Vadima Alperina. Nelegální obchody jsou i jedním z důvodů, proč maďarská vláda zavedla omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.
Zdroj: Parlamentní výbor Ukrajiny pro finance, daně a celní politiku
Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě
tel: +380 506 138 519, e-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz