- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Spojené arabské emiráty se snaží udržet regulované ceny
V Emirátském tisku se začíná objevovat více informací o problematice zvyšování cen potravin kvůli situaci v Rudém moři. Neustále napadání přepravních lodí již několik měsíců ovlivňuje snad všechno zboží, které míří ze západu po moři.
Kvůli bezpečnostní situaci se zvýšila nejenom cena přepravních kontejnerů a jejich pojištění, ale také doba, za kterou do koncových destinací dorazí. Přepravní společnosti zvolili ve velké většině cestu kolem Afriky a dodací lhůty jsou tak do Spojených arabských emirátů v některých případech až o 25 dní delší.
Dalším problémem je zvýšení poptávky po nedostatkovém zboží, které vytvořil chvilkový výpadek či zpoždění dodávek. Týká se to především produktů importovaných z Evropy a USA. Mezi ty patří například mléčné výrobky, cereálie, obilniny a masné výrobky. Velké obchodní řetězce, jako je Choithrams, LuLu anebo Al Maya se shodují, že pokud bude problém v Rudém moři stále pokračovat, přijde zdražení produktů již ve druhé polovině 2024. Již nyní je zdražení v obchodech alespoň na prémiových produktech z Evropy znát.
Velké řetězce jako Hypermarket Lulu sice zmiňují, že jejich zahraniční sklady v Číně, na Filipínách, v Indonésii, Austrálii a Malajsii mohou v určité formě zboží ze západu nahradit, ale určitě to není to, co by si přáli jejich zákazníci. Dle těchto velkých hráčů má většina k dispozici vlastní sklady, které jsou schopny pokrýt poptávku na přibližně 6 měsíců. Pokud bude konflikt a především situace v Rudém moři pokračovat i nadále, zdražování se opravdu nevyhnou. To samozřejmě neplatí pro základní potraviny, které jsou velmi často importované z Indie či východních zemí.
Pro Spojené arabské emiráty jde tak o boj s cenami přepravy již po několikáté v posledních pár letech. Největší vliv na ceny měla pandemie v roce 2020 a navazující přepravní krize s chybějícími kontejnery. Pro Emiráty je to tak jasný důkaz, že musejí nejenom plně podporovat, ale také zrychlit svou strategii budování vlastních logistických center a přepravních firem.
V současné době je zdražování zvláště citlivé, a to především kvůli právě probíhajícímu Ramadánu. Jako každý rok, vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlášku o zákazu zdražování základních potravin během tohoto svátku. Pro kontrolu zvyšuje kontrolní návštěvy a prohlídky obchodních řetězců. Za rok 2023 tento úřad provedl 96 200 kontrol a zjistil 6 545 pochybení. Mezi nejvíce kontrolované potraviny patří například vejce, mléko, rýže, cukr, kuřecí maso a mouka. Většinu těchto produktů importují nejčastěji z Indie, a proto nejsou pod takovým tlakem.
Zpracoval: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, E-mail: lukas.zamrzla@mzv.gov.cz