- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Vývoz masa z USA vzrostl
Podle údajů USDA vzrostl v lednu meziročně vývoz vepřového masa o 6 %, čímž přesáhl 251 000 tun a hodnotou 682,2 milionu USD.
I když vývoz hovězího klesl o 1 % na necelých 100 000 tun, hodnota vývozu stoupla o 9 % na 763,8 milionu USD i díky nárůstu prodeje vnitřností. Slušně se vedlo i vývozu jehněčího, jehož objem se oproti lednu 2023 zvýšil o 28 % a dosáhl nejvyšší úrovně od března 2023. Hodnota vývozu jehněčího z USA meziročně vzrostla dokonce o 53 % na 1,7 milionu USD.
Ministerstvo zemědělství zpřísnilo používání značky „Made in USA“ pro maso
Americké ministerstvo zemědělství (USDA) 11. března vydalo pravidlo, které omezuje dobrovolné označování "Produkt z USA" nebo "Vyrobeno v USA" na maso ze zvířat narozených, chovaných, poražených a zpracovaných v USA. Předpis reaguje na obavy zemědělců a producentů masa z možnosti, že by toto označení mohlo být užito i na maso s importním původem, které bylo pouze zpracované a zabalené v USA. Platí ovšem, že označení zůstává dobrovolné. Nové pravidlo pro označení se nesetkalo s pochopením např. u kanadské dobytkářské asociace, podle které mj. nerespektuje vysokou míru propojenosti severoamerického trhu.
Financování amerického ministerstva zemědělství zajištěno do září 2024, prezident Biden navrhl nový rozpočet na rok 2025
Prezident USA Joe Biden podepsal v sobotu 9. března zákon, který zajistí prostřednictvím tzv. appropriation bill financování USDA (ministerstvo zemědělství USA) minimálně do 30. září 2024. Kdyby se financování nepodařilo zajistit, farmářům by hrozilo např. omezení podpory federálních zaměstnanců, nedostatek informací z trhu či zastavení programů na pomoc způsobenou živelními pohromami. USDA obdrželo mj. i dodatečnou miliardu dolarů na výživový program, který poskytuje zdravotnickou a výživovou podporu nízkopříjmovým matkám a malým dětem.
USDA bude zároveň nově zastoupeno ve Výboru pro zahraniční investice, kde bude povinno informovat o transakcích s pozemky ze strany cizinců. Výbor funguje pod americkým ministerstvem financí a posuzuje národně bezpečnostní souvislosti zahraničních investic. Ministerstvo zemědělství zároveň obdrží více peněz právě na sledování cizího vlastnictví půdy a informování o něm. Zákon zakotvuje i některá další ustanovení důležitá pro zemědělce: investice do elektronických identifikačních zámek pro zvířata či posílení dohledu nad laboratorně vyráběným proteinem.
Prezident zároveň v pondělí 11. března předložil návrh na rozpočet pro rok 2025. Návrh slouží spíše jako startovní výstřel pro zahájení debaty o rozpočtu a identifikaci vládních priorit. Návrh cílí na výrazné zvýšení diskreční (tj. nenárokové) části rozpočtu USDA, a to až o 8 % na 31,6 miliardy dolarů. V rozpočtu jsou též obsaženy prezidentské priority pro nový zemědělský zákon (tzv. Farm Bill). Bílý dům chce pomoci malým a začínajícím zemědělcům, posílit místní potravinové dodavatelské řetězce, omezit plýtvání potravinami, podpořit malé a nezávislé zpracovatele či otevřít nové tržní příležitosti pro výrobce. V rozpočtu se podle vyjádření Bílého domu pamatuje i na podporu venkovských komunit, na podporu čisté energetiky a transformaci výroby elektřiny na venkově (např. záruky na půjčky). Osud návrhu rozpočtu bude ovšem záviset mj. na výsledku listopadových voleb.
Zpracovala: Tereza Černá, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., tereza.cerna@mzv.gov.cz