- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
V Srbsku roste počet větších agrárních firem
V Srbsku byly v těchto dnech zveřejněny výsledky sčítání v agrárním sektoru, které proběhlo od 1. října do 15. prosince 2023. Z výsledků je patrný trend snižování počtu malých farmářů, kterých je o 10 % méně oproti roku 2018 a naopak nárůst počtu firem zabývajících se agrární činností.
Těch je oproti roku 2018 o 24 % více. Celkově je v Srbsku aktuálně registrováno 508 365 farmářů a 2 042 agrárních firem. Tento trend může být zajímavý i pro české výrobce agrární techniky, protože agrární firmy zpravidla více investují do nové mechanizace a také do další zemědělské techniky a vybavení stájí. Podle výsledků sčítání srbský farmář obhospodařuje průměrně 6,4 hektarů půdy, zatímco v Evropské unii je průměr 22 hektarů na farmu. Potvrdil se také pokles stavů chovaných zvířat. V roce 2023 bylo v Srbsku v chovu registrováno jen 725 408 kusů skotu oproti 908 102 kusů v roce 2012. Obdobná situace je i u prasat a drůbeže. Prasat je aktuálně 2,3 mil. kusů oproti 3,4 mil kusů v roce 2012. Stavy drůbeže poklesly za stejnou dobu z 26,7 mil. kusů na 22,02 mil. kusů.
Podle portálu e-Kapija tvoří živočišná výroba v Evropské unii něco přes 72 % agrární produkce a je tedy jeho nosnou složkou. V Srbsku se podílí na celkové zemědělské produkci jen z cca. 25 %. Srbské ministerstvo zemědělství proto chce zastavit úbytek chovaných zvířat a plánuje v následujícím období podpořit dovoz čistokrevných zvířat a kvalitní genetiky pro stabilizování a posílení chovu. Zde by se mohli uplatnit čeští chovatelé a šlechtitelé mléčného, ale i masného skotu a také chovatelé ovcí. Například Romanovské ovce z České republiky mají v Srbsku velmi dobré jméno.
Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě, E-mail: vladimir.vana@mzv.gov.cz