Renata Šarjaková, 30. leden 2024
Srbsko investuje do produkce kuřecího masa

Koncem roku 2018 koupil největší ukrajinský producent kuřecího masa, skupina MHP, slovinskou společnost Perutnina Ptuj. Zároveň tak převzal její drůbežárny, které má v Srbsku v okolí města Bačka Topola (sever země).

 

 

Od té doby probíhají mohutné investice do modernizace a rozvoje produkce drůbežího masa. Byla postavena nová líheň a také haly pro odchov kuřat. V nových provozech je využita nejmodernější technologie a vybavení umožňující automatický provoz. Doposud společnost investovala do rozvoje přes 80 mil. EUR a očekává se, že do dvou let dosáhnou celkové investice přes 100 mil. EUR, a to včetně investic do závodu na výrobu hotových pokrmů. Společnost Perutnina má v Srbsku i závod na zpracování slunečnicových semen a slunečnicový olej následně vyváží. Pokrutiny ze slunečnice jsou pak používány k přípravě vlastní krmné směsi pro kuřata. Je pozitivní, že některé další komponenty krmných směsí jako jsou vitamínové přípravky a vojtěškové úsušky dováží společnost od českých partnerů. Mateřský ukrajinský podnik MHP je také velkým odběratelem českých násadových vajec. Společnost Perutnina Ptuj nyní v Srbsku produkuje kolem 40 tis. tun kuřecího masa ročně a v průběhu několika let by se chtěla dostat na roční produkci kolem 80 tis. tun. Aktuální celková srbská roční produkce kuřecího masa činí 115 – 120 tis. tun, respektive 62 miliónů brojlerů. Srbsko zatím nemůže vyvážet drůbeží maso na trh zemí EU a většina masa je proto určena na domácí trh a trh zemí CEFTA.

Perutnina má svou drůbežárnu také v Bosně a Hercegovině. Tato země má zatím roční produkci 72 tis. tun kuřecího masa, neboli něco přes 50 mil. brojlerů. Podobnou roční produkci kuřecího masa má také sousední Chorvatsko (71,6 tis. tun). V Chorvatsku aktuálně plánuje společnost Petrinja Chicken Company (PCC) výstavbu nových závodů s roční produkcí 150 tis. tun kuřecího masa. I když PCC tvrdí, že 90 % její produkce bude určeno především pro vývoz např. na Blízký východ, tak toto množství by už v případě, že by skončilo v zemích EU, mohlo mít vliv i na evropský trh. Zatím však je tato investice ve výši 500 mil. EUR pouze v plánech ukrajinského investora Andrii Matiukha, majitele sázkové kanceláře FavBet.

V Srbsku i dalších zemích západního Balkánu probíhají investice do modernizace a budování nových kapacit produkce kuřecího masa. To by mohla být příležitost nejen pro české dodavatele násadových vajec, ale také technologií chovu, krmiv apod. Jednou z možností, jak poznat důležité hráče na trhu Srbska, ale i regionu západního Balkánu, je Kongres drůbežářů, který se koná pravidelně koncem září v srbském městě Arandelovac. V případě zájmu o více informací mne můžete kontaktovat na e-mailu: vladimir.vana@mzv.gov.cz.

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě, E-mail: vladimir.vana@mzv.gov.cz

 

Hodnocení => průměr 181
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář