- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Prodej antibiotik pro hospodářská zvířata v USA meziročně vzrostl
V prosinci 2023 uplynulo půl roku od zahájení plného uplatňování nařízení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Ministerstva zemědělství Spojených států (FDA) o omezení používání volně prodejných antibiotik pro hospodářská zvířata určená k potravinářským účelům.
Tato skupina léčiv je nově dostupná pouze na základě veterinárního předpisu. Nařízení předcházelo několik fází celkem šestiletého přechodného období, ve kterém byli zemědělci edukováni a vyzýváni k zajištění tzv. evidovaného vztahu s veterinárním lékařem (tzv. VCPR). Podle poslední zprávy FDA o antimikrobiálních látkách prodávaných nebo distribuovaných pro použití u zvířat určených k produkci potravin dosáhl prodej antibiotik pro zvířata v roce 2022 objemu 11,17 milionu kilogramů, což je o 4 % více než v předchozím roce. Tento trend naznačuje, že otázka používání antibiotik v zemědělství ve Spojených státech zůstává více než aktuální.
V polovině roku 2023 Centrum pro veterinární medicínu FDA převedlo všechna zbývající volně prodejná antibiotika pro hospodářská zvířata určená k potravinářským účelům do režimu prodeje na předpis. Majitelé hospodářských zvířat nyní musí mít v evidenci smluvní vztah s veterinárním lékařem, aby mohli obdržet recept. Recepty jsou podle uvážení veterináře dostupné také na základě telefonické konzultace. Zatímco většina velkých zemědělských podniků již má svého stálého veterináře, u menších provozů tomu tak vždy není. Na pultech obchodů se sortimentem pro zemědělce jsou ale nadále k dispozici zbytky skladových zásob, které mohou obchodníci podle nařízení FDA volně doprodat.
FDA zavedla pravidla vyžadující veterinární dohled nad používáním antibiotik v roce 2017. Toto opatření reagovalo na obavy z rozvoje antimikrobiální rezistence, která ohrožuje účinnost antibiotik i v humánní medicíně. Od roku 2015, kdy byl evidován historicky největší objem, došlo ke snížení celkového prodeje antibiotik o 36 %. Meziroční nárůst v roce 2022 ale ukazuje, že další úsilí omezit používání antibiotik v zemědělství je stále relevantní. V roce 2022 totiž podle FDA tvořila antibiotika významná i pro humánní medicínu přibližně 56 % celkového prodeje za účelem použití u hospodářských zvířat určených k potravinářským účelům – jejich prodej v objemu 6,24 milionu kilogramů byl nejvyšší za posledních šest let. Tetracykliny tvořily 36 % celkového prodeje, zatímco ionofory, které jsou FDA považovány za lékařsky méně významné, tvořily 37 %. Prodej antibiotik nepovažovaných FDA za významná pro humánní medicínu klesl v roce 2022 o 190 000 kilogramů.
Ze zprávy FDA zároveň vyplývá, že v roce 2022 bylo odhadovaných 41 % antibiotik určeno pro skot, 43 % pro prasata, 12 % pro krůty, 2 % pro kuřata a 2 % pro ostatní druhy zvířat. Tato data naznačují, že zatímco některá zvířata, jako jsou prasata a skot, jsou vystavena vyššímu riziku nadměrného využití antibiotik, jiná, jako kuřata, jsou léčena v menší míře. Veterinární lékaři nařízení FDA obecně vítají, protože pomáhá omezit problém nesprávné diagnostiky a nevhodné nebo zbytečné léčby hospodářských zvířat dostupnými volně prodejnými antibiotiky.
Zvýšená regulace používání antibiotik u hospodářských zvířat ve Spojených státech může v kombinaci se zamýšlenou revizí mechanismů pro kontrolu labelů deklarujících chovy bez použití antibiotik vést k dalšímu přiblížení trhů EU a USA v sektoru potravin a zejména masa a masných výrobků, a tudíž i přinést lepší vyhlídky pro vzájemný obchod.
Zpracovala: Tereza Černá, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., tereza_cerna@mzv.cz