Renata Šarjaková, 17. leden 2024
Změna pravidel pro prodej piva nebo vína v provincii Ontario. Výrazná komplikace pro britské exportéry sýrů do Kanady.

Změna pravidel pro prodej piva nebo vína v provincii Ontario

 

 

Nejpozději od 1. ledna 2026 bude možné v provincii Ontario koupit pivo, víno, cider, míchané nápoje, minerální vody s alkoholem (hard seltzer) a další nízkoalkoholické nápoje v dalších více než 8 500 obchodech. Dochází tak k doposud největšímu rozvolnění přísných podmínek prodeje alkoholických nápojů.

V Ontariu doposud distribuce a prodej alkoholických nápojů probíhá ve velmi složitém režimu. Monopol drží státem řízený podnik Liquor Control Board of Ontario, který alkoholické nápoje prodává ve svých obchodech. Výjimku tvoří pivo, víno a cider, které se mohou prodávat i v několika jiných řetězcích a supermarketech. Další komplikací je, že systém a podmínky se v jednotlivých provinciích liší.

Jedná se o dobrou zprávu pro české exportéry piva, vína a dalších míchaných nápojů do této nejlidnatější kanadské provincie. Do dvou let dojde k výraznému rozšíření maloobchodní distribuční sítě v celé provincii a současně i ke zjednodušení podmínek v oblasti velikosti balení. Nově si budou spotřebitelé moci zakoupit i libovolnou velikost balení, tedy po 12, 24 nebo dokonce i po 30 ks, což je oblíbené balení i v jiných provinciích. U ostatních druhů alkoholických nápojů, jako jsou destiláty, se ale od roku 2026 prozatím změny neplánují a režim distribuce bude tedy stále relativně přísný. 


Výrazná komplikace pro britské exportéry sýrů do Kanady

Odchodem Spojeného království z Evropské unie se pro britské firmy podstatně změnily podmínky vzájemného obchodování se třetími zeměmi. V případě Kanady bylo nutné uzavření přechodné bilaterální dohody, která specificky upravovala vývoz sýrů na kanadský trh. Do 31. 12. 2023 tak de facto mohli britští exportéři využívat výhod pravidel pro EU a vyvážet sýry v bezcelním režimu.

Tato dočasná dohoda však nyní skončila, aniž by vyjednavači na obou stranách Atlantiku nastavili nová dlouhodobá obchodní pravidla. Od roku 2024 tak britské sýry soupeří s produkty mimounijních evropských zemí jako je Norsko nebo Švýcarsko v rámci společných kvót. Ty jsou ale pro tyto země v porovnání s EU zeměmi nastaveny poměrně nízko a jsou již prakticky vyčerpány. Současně kanadská vláda veřejně deklaruje, že domácí trh s mléčnými výrobky chce při vyjednávání se Spojeným královstvím ochránit. Podle statistik za rok 2022 Spojené království vyvezlo do Kanady 2,1 mil. kg sýrů. V žebříčku evropských zemí se tak umístilo na 4. místě za Nizozemskem (3,5 mil. kg), Francií (6,6 mil. kg) a Itálií (8,6 mil. kg).

V dlouhodobějším horizontu tak aktuální situace nabízí příležitost pro české firmy, které by se chtěly uplatnit na kanadském trhu a případně částečně nahradit britské výrobky.

Zpracoval: Filip Lameš, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Ottawě, E-mail: filip.lames@mze.cz

 

Hodnocení => průměr 013
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář