- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Dopad čínského akčního plánu pro omezení emisí metanu na zemědělství
Čína se dlouhodobě věnuje redukci emisí uhlíku a dekarbonizaci svého průmyslu. Metan byl však dlouhou dobu přehlížen, ačkoli se jedná o podstatně účinnější skleníkový plyn než obvykle diskutovaný CO2.
Čínský plán týkající se metanu byl dlouhou dobu v přípravě a všichni aktéři boje proti klimatickým změnám nedočkavě čekali, jaké závazky Čína přijme, protože s 14% podílem na světových emisích představuje jeho největšího emitenta.
Finální dokument byl zveřejněn 7. listopadu 2023 pod názvem „Akční plán pro omezení emisí metanu“ a na jeho formulaci se podílelo jedenáct ministerstev a dalších vrcholných úřadů včetně Ministerstva zemědělství a záležitostí venkova ČLR. Plán bohužel neobsahuje konkrétní kvantitativní cíle pro redukci metanu, což může být zapříčiněno i absencí aktuálních dat, od kterých by se daly odvodit. Převážně hledá způsoby, jak produkovaný metan dále využívat například jako palivo a jak zabránit jeho úniku při těžbě fosilních paliv. Ačkoli se tedy jedná o dosti obecný dokument, představuje krok správným směrem a očekává se, že na něj podle čínské zvyklosti navážou dílčí plány formulované jednotlivými zodpovědnými ministerstvy.
Akční plán vytyčuje následující klíčové úkoly pro kontrolu emisí metanu:
1. vybudovat systémy pro monitoring, evidenci, vykazování a verifikaci emisí metanu,
2. podporovat omezování emisí metanu v odvětví energetiky,
3. podporovat omezování emisí metanu v odvětví zemědělství,
4. posílit omezování emisí metanu ze zpracování odpadů a odpadních vod,
5. posílit koordinované omezování znečišťujících látek a metanu,
6. posílit technologické inovace a dohled nad omezováním emisí metanu,
7. urychlit budování regulatorních, normativních a strategických systémů,
8. posílit globální správu a spolupráci v oblasti metanu.
V oblasti zemědělství se pozornost věnuje zpracování hnoje v živočišné výrobě, možnostem jeho dalšího využití a posílení využití bioplynu. V živočišné výrobě také řeší otázku enterické fermentace, kde chce omezení emisí metanu dosáhnout rozšiřováním nových postupů a nástrojů, jako jsou nízkoproteinové diety, celorostlinná siláž, precizní krmení či probiotická krmná aditiva. Třetí zemědělskou oblastí pokrytou plánem je pěstování rýže, kde si klade za cíl posílit kontrolu zavlažování, aplikovat technologie pro vodohospodárnější zavlažování a efektivnější využívat hnojiv. Tyto tři oblasti jsou zodpovědné za 95 % čínských emisí metanu ze zemědělství.
Čínské ambice v omezování emisí metanu představují příležitosti i pro české firmy a výzkumné instituce. Dá se očekávat, že v budoucnu Ministerstvo zemědělství a záležitostí venkova ČLR zveřejní svůj vlastní plán, který bude obsahovat konkrétní parametry pro nakládání s metanem. Státní a soukromý sektor budou mít velký zájem je naplnit, což otevírá cestu pro spolupráci v různých oblastech od měření a evidence emisí metanu v zemědělské výrobě přes výživu zvířat až po zachycování a opětovné využívání metanu.
Zpracoval: Ondřej Plaček2, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, E-mail: ondrej.placek@mze.cz