- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Čína hlásí rekordní výnos arašídů díky preciznímu pěstování podzemnice olejné
Díky průlomu čínských výzkumníků má Čína potenciál ztrojnásobit svou produkci arašídů, aniž by musela rozšiřovat plochu pro jejich pěstování.
Výzkumníci Shandongské akademie zemědělských věd ve východočínské provincii Shandong testovali nové metody pro pěstování podzemnice olejné, díky kterým se jim na čtyřhektarovém experimentálním poli podařilo vypěstovat 3,4násobně více, než kolik činí národní průměr. Konkrétně dosáhli hektarového výnosu 12 980 kg oproti průměrným 3 780 kg. Tím překonali i osm let starý světový rekord, který činil 11 700 kg na hektar.
Standardně používanou metodou pro pěstování podzemnice olejné v Číně je sázení semen po dvou. Důvodem je nízká kvalita semen. Sázení po dvou semenech mělo tedy zvýšit šance, že se aspoň jedno z nich uchytí. Čínští výzkumníci však při svém experimentu pole osázeli po jednom semeni do každé jamky, což je metoda, kterou zdokonalují už od roku 2001. Vyšší výnos je však vykoupen nutností větší preciznosti, důkladnější přípravy půdy a pozdější sklizní. Vyšší nároky na práci zemědělců mohou stát v cestě uvedení této metody do běžné praxe. Čína představuje největšího světového producenta arašídů. V marketingovém roce 2022/2023 jich vypěstovala 18,3 milionů tun, což je zhruba 37 % světové produkce. Nestačí to však k uspokojení domácí poptávky, a tak jich Čína ještě ve stejném období musela importovat 1,1 milionu tun.
Zpracoval:
Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz