- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Novinky FAO - Krize vzdalují svět od dosažení rozvojových cílů v oblasti potravinového zabezpečení a boje proti hladu
Podle nové zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se v polovině implementace Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 u značné části jejích cílů v oblasti potravin a zemědělství pokrok zastavil nebo přímo obrátil, což prohlubuje problémy v oblasti vymýcení chudoby a hladu, zlepšení zdraví a výživy a boje proti změně klimatu.
Zpráva s názvem Sledování pokroku ukazatelů cílů udržitelného rozvoje souvisejících s potravinami a zemědělstvím do roku 2023 byla zveřejněna minulý týden těsně předtím, než se světoví lídři sešli v New Yorku na summitu OSN k cílům udržitelného rozvoje (SDGs).
Hlavními závěry zprávy je, že zatímco svět byl před rokem 2020 na dobré cestě k naplnění cílů udržitelného rozvoje, v posledních letech došlo k četným a kombinovaným krizím, které pokrok v několika cílech zastavily. Mezi významné vlivy patří přetrvávající dopady pandemie COVID-19, dopady ozbrojených konfliktů po celém světě včetně ruské agrese vůči Ukrajině, vysoká inflace a stupňující se dopady klimatické krize.
Zvláště kritický je stav ukazatelů udržitelného rozvoje souvisejících s potravinami a zemědělstvím, které FAO spravuje jako hlavní agentura OSN pro danou oblast. Podíl světové populace, která bude v roce 2022 čelit chronickému hladu, bude přibližně 9,2 %, zatímco v roce 2015 to bylo „jen“ 7,9 %. Investice do zemědělství se prakticky zastavily, v ochraně živočišných genetických zdrojů nedochází k žádnému pokroku a rozloha lesů na celém světě se nadále zmenšuje. Několik málo pozitivních trendů lze pozorovat v oblasti zachování genetických zdrojů rostlin, efektivního využívání vody a přijetí nástrojů pro boj proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu.
(FAO online 9/2023)
Ing. Martina Conti Nádvorníková, Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe