Renata Šarjaková, 1. září 2023
Čínský mlékárenský trh se nadále potýká s problémy

Čínští producenti mléka a mlékárenských produktů se již od začátku roku potýkají s nerovnováhou na tamějším mlékárenském trhu. Čína aktuálně zaznamenává výraznou nadprodukci.

 

 

Čínští experti očekávají, že letos bude vyprodukováno 1,1 milionů tun nadbytečného mléka. Velká část jeho produkce je proto určena k sušení.  V polovině června letošního roku bylo denně sušeno 4-5 tisíc tun čerstvého mléka, což je však stále podstatně méně než rekordních téměř 11 tisíc tun denně v únoru letošního roku. Díky tomu se dovoz plnotučného sušeného mléka během prvních čtyř měsíců roku propadl, zvýšení bylo zaznamenáno až v květnu a červnu. Celkově se čínský dovoz plnotučného sušeného mléka v první půli roku meziročně propadl o 45 %.

Obecně v tomto období došlo u dovozu mléčných produktů k meziročnímu propadu o 15,2 %. Jedinými kategoriemi, které se poklesu vyhnuly, jsou sýry, tvaroh a syrovátka. Sýry a tvaroh těží z post-covidového oživení odvětví pohostinství, rostoucí chovy prasat pak stojí za větší spotřebou syrovátky na krmiva. Jediným významným exportérem mléka do Číny, který v prvním pololetí nezaznamenal pokles vývozů, jsou USA (+19,2 %). Nový Zéland zaznamenal pokles vývozů o 22,5 %, Austrálie o 20 % a EU o 13,8 %.

Co se čínské domácí produkce mléka týče, zvýšené výrobní náklady společně s nižší poptávkou způsobenou negativním spotřebitelským sentimentem vedou k tomu, že pouze největší čínští producenti jsou schopni díky úsporám z rozsahu dosáhnout zisku. Mnozí zemědělci se tak snaží vyrovnávat finanční ztráty redukcí chovů a odprodejem krav na maso.

 

Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

 

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 102
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář