- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Čínský mlékárenský trh se nadále potýká s problémy
Čínští producenti mléka a mlékárenských produktů se již od začátku roku potýkají s nerovnováhou na tamějším mlékárenském trhu. Čína aktuálně zaznamenává výraznou nadprodukci.
Čínští experti očekávají, že letos bude vyprodukováno 1,1 milionů tun nadbytečného mléka. Velká část jeho produkce je proto určena k sušení. V polovině června letošního roku bylo denně sušeno 4-5 tisíc tun čerstvého mléka, což je však stále podstatně méně než rekordních téměř 11 tisíc tun denně v únoru letošního roku. Díky tomu se dovoz plnotučného sušeného mléka během prvních čtyř měsíců roku propadl, zvýšení bylo zaznamenáno až v květnu a červnu. Celkově se čínský dovoz plnotučného sušeného mléka v první půli roku meziročně propadl o 45 %.
Obecně v tomto období došlo u dovozu mléčných produktů k meziročnímu propadu o 15,2 %. Jedinými kategoriemi, které se poklesu vyhnuly, jsou sýry, tvaroh a syrovátka. Sýry a tvaroh těží z post-covidového oživení odvětví pohostinství, rostoucí chovy prasat pak stojí za větší spotřebou syrovátky na krmiva. Jediným významným exportérem mléka do Číny, který v prvním pololetí nezaznamenal pokles vývozů, jsou USA (+19,2 %). Nový Zéland zaznamenal pokles vývozů o 22,5 %, Austrálie o 20 % a EU o 13,8 %.
Co se čínské domácí produkce mléka týče, zvýšené výrobní náklady společně s nižší poptávkou způsobenou negativním spotřebitelským sentimentem vedou k tomu, že pouze největší čínští producenti jsou schopni díky úsporám z rozsahu dosáhnout zisku. Mnozí zemědělci se tak snaží vyrovnávat finanční ztráty redukcí chovů a odprodejem krav na maso.
Zpracoval: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, E-mail: ondrej.placek@mze.cz